righeidsgrens geldt voor de nauwkeurigste veelhoeksmetingen voor het Zwitsersche grondboek, dan blijkt, dat deze sluitfouten gemiddeld slechts 42 °/o daarvan bedragen, waarbij nog moet worden bedacht, dat bij de strenge vereffening voor hoeken en zijden tegelijk, de hoekmetingen, zonder een eerste correctie te ondergaan, in de berekening van de sluitfouten werden ingevoerd. Wat de tijd betreft, welke voor het doen van 10 aflezingen ter bepaling van een afstand noodig is, kan worden vermeld, dat deze niet meer bedraagt dan 2 minuten, het meten van de elevatie inbegrepen. TABEL 12. 4 X meten van een afstand van 866 m. 7 onderzoek naar nauwkeurigheid van een aflezing 5-9 vereffening uit afstanden van K. 22 40 X meten van een afstand van 70 m. 5-9 Constantenbepaling juni 5-6 7.6 Constantenbepaling Juli 4-7 6.9 30 metingen van afstanden heen en weer 6.7 Uit de notities betreffende de meting «Oranje Nassau's Oord» valt af te leiden, dat in het zeer vertakte veelhoeksnet voor 1 k.m. veelhoeksmeting, dus voor het meten van richtingen en zijden, 5 uur noodig was, waarin ook de tijd, voor het uitvoeren van twee centreeringen noodig, is betrokken. Een veelhoeksmeting over een lengte van 1338 m., waarbij per standplaats telkens slechts twee richtingen voorkwamen, kon worden uitgevoerd in 2 uur en 45 minuten. De notities van de meting «Doorwerth» toonen aan, dat 1 k.m. veelhoeksmeting geschiedde in 4 uur. Uit het bovenstaande meen ik mogen vaststellen, dat mijn conclusie in den aanvang van dit artikel herhaald, dat de dubbel beeld-methode ook voor metingen, waaraan de hoogste eischen van nauwkeurigheid worden gesteld, bruikbaar is, door de metingen in 1930 uitgevoerd, volkomen is bevestigd geworden. J aar. Aard der meting. m 10 m.m. m.m. 1928 1929 7-2 1930

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1930 | | pagina 226