233 richting te vervangen door een voorwaartsche. Omdat de groot heden a en b uitsluitend afhangen van meetkundige omstandig heden, die voortvloeien uit de ligging van de punten in het terrein, gaat het hier dus om zuiver meetkundige eigenschappen. De toevallige uitkomsten van de meting blijven dus buiten beschouwing. (Het te bepalen punt P ligt in beide gevallen op dezelfde plaats, evenals de punten A]A4Het aantal oplossingen van het vraagstuk is onbepaald. Inzendingen worden gaarne ingewacht bij den redacteur vóór 1 Februari 1931. Men wordt verzocht het papier slechts aan één kant te beschrijven. INGEKOMEN BOEKEN. R. Bosshardt. Optische Distanzmessung u. Polarkoordinaten- methode, Wittwer Stuttgart. 1930. (geb. M. 8,—). Na een geschiedkundig overzicht wordt eerst een opsomming gegeven van de dradenafstandsmeters en van de dubbelbeeld- tachymeters. Daarna wordt uitgebreid behandeld de Bosshardt- Zeiss reduktietachymeter. Op een zeer volledige wijze worden hier alle foutenoorzaken onder de oogen gezien en de middelen aangegeven op welke wijze men ze moet corrigeeren of vermijden. Vervolgens wordt de te bereiken nauwkeurigheid onderzocht. Zeer interessant is verder de meening van den schrijver over de toepassing van de poolcoördinatenmethode bij hermetingen en bij de bijhouding. Ook hier wordt grondig en scherp de materie behandeld, waarbij men telkens getroffen wordt de zeer heldere en practische kijk van den schrijver op de problemen van het landmeten. Met voorbeelden en kaarten wordt het geschrevene toegelicht. Wij moeten onze lezers dit boek ten sterkste aan bevelen, het mag in geen enkele boekenkast ontbreken. O. von Gruber. Ferienkurs en Photogrammetrie. Eine Samm- lung von Vortragen und Aufsatzen, Wittwer Stuttgart 1930 (geb. M, 30.—). De 510 bladzijden van dit werk zijn eenigszins in tegenspraak met den titel. Bij het doorbladeren blijkt het dan ook eerder te

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1930 | | pagina 237