publiek kan spoediger worden geholpen. Een eenigszins vlottere gang van zaken bij het Kadaster eisclit het tegenwoordige eco nomische verkeer zeker. Verder zal dan de toch eenigszins eigenaardige regeling, dat een hoofdambtenaar aan den gang van het dagelijksche kadastrale werk moet medewerken, ver dwijnen. 5. De leiding eener her meting worde opgedragen aan den daarmee belasten landmeter art. 163 V. V. Na overweging van alles wat reeds bij de vorige punten in 't kort is aangegeven, zal het logisch blijken, om ook bij her meting den landmeter in de voorschriften, en daardoor ook tegen over het publiek, de juiste positie te geven. Aan den tegen- woordigen gang van zaken zal door de ontworpen voorschriften niet veel worden veranderd; het toezicht van den ingenieur verificateur kan even daadwerkelijk blijven. Waar (bij het voorgestelde art. 171) de landmeter voor de deugdelijkheid der uitvoering verantwoordelijk wordt gesteld, moge gewezen worden op de wenschelijkheid van moderniseering der Handleiding voor de Technische werkzaamheden bij kadastrale hermetingen (H. T. W.), o., m. wat de toleransen betreft, waaraan de landmeter gebonden moet zijn; vooral voor terreinen van hooge waarde dienen die minder ruim te zijn dan aldaar is aan gegeven. 6. Een nieuive regeling voor aanvragen Particulier Werk» (P. IV.) [art. 214 V. V.) Voor een vlotte regeling van zaken in het district en het prestige van den landmeter is het gewenscht om de aanvragen P. W. bij den landmeter te laten inkomen, die daarop zelf beslist of aan de aanvrage gevolg zal worden gegeven. Het aanvragen van technische hulp aan den bewaarder, wat in de praktijk vaak neerkomt op aanvragen aan den beëedigd-klerk of boekhouder, wordt door de landmeters een minder gewenschte manier geacht. Het aan het heen en weer zenden van op drachten verbonden tijdverlies kan worden voorkomen. Waar in de tegenwoordige regeling een controle is gelegen op des landmeters particuliere-meethandelingen, is het nieuwe systeem zoo ontworpen, dat de ingenieur-verificateur van elke 241

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1930 | | pagina 245