35 Deze resolutie is bij een dezer dagen bekend gemaakte res. van 13 Dec. 1929 ingetrokken. Zoodat men de gevolgtrekking meent te kunnen maken, dat de ambtenaren in het vervolg wat vrijer hun wenschen te kennen mogen geven, zonder daardoor direct gebonden te worden aan de verplichting om bij verplaatsing de verhuiskosten zelve te betalen. Uit het Alg. Handelsblad van 16 Jan. 1930: Een mislukte Ruilverkaveling. Het plan Staphorst-Rouveen verworpen. Gisteren is te Zwolle de stemming gehouden over het ruilver kavelingsplan Nieuwleusen. De Secretaris der Overijsselsche Mij van Landbouw, de heer Ir. Louwes, deelde ons hedenmorgen mede, dat opgeroepen waren 2700 belanghebbenden, voornamelijk uit Staphorst en Rouveen, te zamen bezittende de 6200 bunder, welke in het ruilverkavelingsplan zijn begrepen. Ter vergadering waren opgekomen rond 1200 belanghebbenden, waarvan 881, bezittende 3850 bunder, tegen stemden. Gerekend naar het grondbezit heeft de meerderheid zich dus tegen uitvoe ring van het plan uitgesproken, zoodat dit verworpen is. Een ieder, die den toestand ter plaatse kent, zal deze, van weinig gezond inzicht getuigende beslissing zéér betreuren. Wij beschikken niet over cijfers, betreffende het aantal per- ceelen en perceeltjes, waarin dit complex versnipperd is, maar wél leert een eenvoudige berekening, dat het gemiddelde bezit per eigenaar slechts 2,3 ha bedraagt. Trouwens daar zijn de voorbeelden van andere ruilverkavelingen neem b.v. de Hollumer Mieden op Ameland, die vóór de ruilverkaveling bestonden uit 5000 perceeltjes, tezamen groot 335 bunder en toebehoorende aan 272 eigenaars. Elk perceeltje was dus gemiddeld slechts 660 vierkante meter groot, loen de Ned. Heide Mij gereed was, bestond het slechts uit 465 perceelen, gemiddeld dus bijna 3/4 bunder grootIn plaats van verspreid liggende snippers grond, die niet dan over elkaar te bereiken waren, kreeg men nu ordentelijke kavels, goede toevoerwegen, ontwatering, enz. Verder herinneren wij aan de eerste hier te lande toen nog vrijwillig uitgevoerde ruilverkaveling, nl. de Ballumer Mieden, eveneens op Ameland (reeds in 1915). Daar was b.v een eigenaar, die i23/4 bunder bezat, verdeeld over 269 perceelen, dus ge- •si-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1930 | | pagina 39