36 middeld groot nog geen 480 vierkante meter. Na de ruilverka veling bezat hij vijf perceelen van ruim 272 ha elk! Een andere eigenaar moest vroeger een afstand van 7 km afleggen om al zijn «landerijen» te bezoeken; na uitvoering van het plan slechts 2 km en dan nog wel langs een goed begaanbaren weg En zoo zouden we kunnen dóórgaan. Zoo zou ook in den chaos onder Staphorst en Rouveen met zijn lange, smalle akkertje, ontstaan doordat geslacht na geslacht bij ver sterf van den vader het land steeds maar weer meest overlangs onderverdeeld werd en nog steeds vindt dit proces van versnippering voortgang! Eer men drie geslachten verder is, zal de toestand hopeloos en de bevolking nog armer zijn dan nu reeds voor een deel het geval is. Men moet maar eens letten op de plaatsing der boerderijtjes, soms vier achter elkaar en op de onmogelijk smalle slierten land, soms niet meer dan drie meter breedWij kunnen niet anders, dan deze beslissing der Staphorsters onver standig noemen. AAN DE NEDERLANDSCHE SCHRIJVERS. De Vereeniging ter bevordering van de belangen des Boekhandels heeft eene lijst vastgesteld van de namen van «erkende uitgevers». De boekverkoopers mogen alleen de uitgaven, welke bij deze «erkende uitgevers» verschenen zijn, in voorraad houden en exploiteeren. Uitzonderingen hierop kunnen, indien de wenschelijkheid daar van blijkt, slechts worden toegestaan bij een bijzonder besluit van het Bestuur van genoemde Vereeniging. Deze bepalingen zijn onlangs in hare reglementen opgenomen, omdat er herhaaldelijk misstanden voorkwamen, welke den regel- matigen boekhandel ernstige moeilijkheden berokkende en de verspreiding van het boek ten zeerste belemmerden. De schrijver, die zijn werk aan een uitgever wenscht toe te vertrouwen, doet dus goed zich vooraf te vergewissen, dat hij zich tot een «erkend» uitgever richt. Alle leden van den Nederlandsche-Uitgeversbond behooren tot de «erkende» uitgevers, Eene ledenlijst wordt op schriftelijke aanvraag kosteloos toe gezonden door het bureau van onzen Bond, Heerengracht 124-128, te Amsterdam (C). Het Bestuur van den N EDERLANDSCHE-UlTGEVERSBOND.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1930 | | pagina 40