BOEKBESPREKING. B. Ockers. In- en overschrijving in Nederland en Nederlandsch-Indië. Leiden, M. Dubbeldeman's Boek handel, 1928. 139 bl. «En achetant, on n'est pas sur d'être propriétaire, «En pajrant, on n'est pas sur d'être libéré, «En prêtant, on n'est pas sur d'être remboursé.» (Dupin, Procureur Général a la Cour de Riom V). ««Bovenstaand citaat indachtig, hetwelk zoo treffend weergeeft de onzekerheid ten aanzien van de vestiging en den overgang van den eigendom en de zakelijke rechten, welke onzekerheid de schrijvers door alle tijden heeft bezig gehouden en die hen deed zoeken naar een oplossing om de meest mogelijke zeker heid ten aanzien dier materie in de wetgeving der verschillende volken te zien neergelegd, heb ik mij in dit werkje ten doel ge steld naar voren te brengen het verschil in stelsel betreffende de levering van onroerende goederen, c.q. de vestiging en den overgang van zakelijke rechten op onroerende goederen in Nederland en Nederlandsch-Indië, ten einde de voordeelen van het laatste boven het eerste aan het licht te brengen»». Met deze woorden, aangehaald uit de «Inleiding», omschrijft Mr. Ockers het onderwerp van zijn proefschrift, waarin een zeer belangrijke stof wordt behandeld. In den jarenlangen strijd die tusschen Nederlandsch-Indië en het Moederland is gevoerd over de vraag of het wenschelijk is de nog steeds niet ingevoerde artikelen 616 tot en roet 620 van het Ned.-Indische Burgerlijk Wetboek in werking te doen treden, tengevolge waarvan het stelsel van Nederland, behoudens eenige kleine wijzigingen, zou worden ingevoerd, schaart schr. zich onvoorwaardelijk aan het van ouds in Nederlandsch-Indië ge huldigde stelsel, gebaseerd op de Overschrijvings-Ordonnantie van 1834. Laatstgenoemd stelsel heeft zich regelmatig uit het Oud- Hollandsche recht ontwikkeld, omdat het Fransche recht in Ned.- Indië nimmer heeft gegolden, terwijl het Engelsche tusschen- bestuur geen wijziging heeft gebracht in het materieel privaat recht. 50 b ^Documents relatifs au regime hypothécaire»; publiés par M. Martin; Réforme cadastrale I, p. 19.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1930 | | pagina 54