Wel beveelt schr. verbeteringen aan in genoemde ordonnantie, ten einde deze aan te passen aan de sedert gewijzigde omstan digheden, maar het stelsel wenscht schr. onaangetast te laten, zooals ook door de Nederlandsch-Indische autoriteiten wordt voorgestaan. In Ned.-Indië neemt men alzoo hetzelfde verschijnsel waar als in Nederland, n.l. het bestaande stelsel wil men behouden, echter gewijzigd en aangevuld in verband met de eischen van het moderne rechtsverkeer. Verandering van stelsel moge soms verleidelijk zijn, slechts weinigen is het gegeven, de consequenties geheel te overzien, zoodat, behoud en verbetering van het bestaande van eene prij zenswaardige voorzichtigheid en tevens van eerbied voor het historisch gewordene getuigt. Volgens schr. was ook de open bare meening tegen invoering van het Nederlandsche stelsel. Mr. Ockers gaat uitvoerig na het wezen der levering in het algemeen, en de verschillende rechtsstelsels van eigendomsover dracht worden behandeld. Daarbij wordt ook aandacht geschonken aan te nemen maat regelen, die de uitwinningskansen onder het negatieve stelsel verminderen en de spoliatiemogelijkheid onder het positieve stelsel zoo klein mogelijk maken. Waarom worden echter in dit ver band wel de maatregelen vermeld, aan de hand gedaan op de vergadering der Nederlandsche Juristenvereeniging in 1893, en die, voorgesteld door de Staatscommissie 1887, in art. 103 van haar Ontwerp IDe Boek B.W., terwijl de voorstellen der Staats commissie 1906, neergelegd in het tweede deel van haar rap port d.d. 1916, geheel onvermeld blijven? Is de belangrijke arbeid der laatstgenoemde Staatscommissie schr. onbekend? tDit is moeilijk aan te nemen bij den jurist, die deze materie tot onderwerp zijner dissertatie koos. Het valt echter even moeilijk aan te nemen, dat schr. genoemd rapport niet belangrijk genoeg zou hebben gevonden, om het in zijne vrij uitvoerige litteratuur lijst op te nemen, waarin noch het rapport, noch het zeer lezens waardige overzicht door Mr. J. Goudeket in het Rechtsgeleerd Magazijn, jaargang 1916, gegeven, voorkomen. Uit de voorstellen der Staatscommissie 1906 zou den schr. zijn gebleken, dat deze Commissie nog veel verder gaat dan de Commissie 1887. Laatstgenoemde Commissie maakt, blijkens 5i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1930 | | pagina 55