roerend goed wordt vervreemd, toegescheiden, verdeeld, be zwaard of overgedragen een akte in authentieken vorm verleden, eischt; op art. 1172 bepalende, dat cessie van hypothe caire vorderingen alleen bij authentieke akte kan plaats vinden, welke bepaling in het N. B. W. ontbreekt; op art. 1195 I-B. W.: de hypothecaire inschrijving gaat te niet door derzelver door haling in de registers; op art. 620 al. 1 I.B.W., waarbij de Indische wetgever zich niet tevreden stelde met de authenticiteit der akten van vervreemding enz., «doch tevens verbood de open baarmaking onder overlegging van onderhandsche borderellen, zooals in het Nederl. B.W. bij de vestiging van hypotheken is toegestaan. Geëischt wordt de overbrenging van het authentiek en volledig afschrift der authentieke akte of het vonnis. De tweede alinea van art. 671 N.B.W. is weggelaten, daar deze zinsnede de geheele openbaarheid dreigde teniet te doen». Ten aanzien van de inrichting" der boekhouding van de open bare registers, merkt schr. op blz. 52 op, «dat de hulpregisters of bijboeken in Ned.-Indië niet noodig (zijn), want hiervoor treden in de plaats de bundels geregistreerde stukken zelf, die op het kantoor van den bewaarder berusten, terwijl het eigenlijke register van inschrijving niets anders is dan een klapper daarop». In Indië alzoo geen overschrijving der akten en borderellen in registers! Wanneer zal voor de hypothecaire administratie in het Moederland het nog steeds met de pen overschrijven der akten en borderellen tot het verleden behooren? De Commissie 1906 heeft met dat systeem nog niet durven breken; wèl is door haar voorgesteld het woord «overschrijven» door inleveren te ver vangen, waardoor het wettelijk beletsel tegen moderniseering der boekhouding is weggenomen. De groote vraag zal echter zijn, waardoor zal het overschrijven behooren te worden ver vangen, zonder de rechtszekerheid te schaden. Kan met in levering van met de schrijfmachine vervaardigde afschriften genoegen worden genomen? Zal het machineschrift na tiental len jaren voldoende leesbaar blijven? In Indië worden de minuten gebundeld, en nu is het in dit verband wel opmerkelijk, dat volgens schr. het veelal nog betwijfeld wordt, of het gebruik van schrijfmachines voor de minuten geoorloofd is. De argu menten daartegen worden op blz. 107 uiteengezet. Voor het maken van afschriften is het gebruik der schrijfmachine ge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1930 | | pagina 57