54 oorloofd, en wordt het in de practijk ook algemeen gedaan. Blijkens eene circulaire van den Minister van Financiën d.d. ii Juni 1910, N°. 25, Afd. Registratie, W.P.N.R. N°. 2114, blz. 329, over het onderwerp: Opmaken van notarieele akten met behulp van eene schrijfmachine, komt het den Minister «in het licht der geschiedenis voor dal de wet het gebruik maken van schrijf machines noch voor notarieele akten, noch voor afschriften verbiedt.» De minister vereenigt zich daarmede met de opvatting van den minister van Justitie, welke gegrond is op eene uitlegging van de Wet op het Notarisambt kort na hare totstandkoming van bevoegde zijde gegeven n.l. in het schrijven van den minister van Justitie van 12 Juli 1845 N°. 10. In laatstgenoemd schrijven wordt echter 's ministers meening vermeld ten aanzien van letters door middel van een pen, stift of drukpers op het papier ge bracht, en niet over machineschrift. Dit behoeft niet te ver wonderen, wanneer men bedenkt, dat de schrijfmachine eerst in 1855 werd uitgevonden. Indien men aan de houdbaarheid van het schrift hooge eischen stelt, hetgeen toch niet overdreven kan worden genoemd ten aanzien van authentieke bewijsstukken, en aan de bedoeling der Notariswet o.i. niet vreemd kan zijn, zal zijn te onderzoeken aan welke eischen van houdbaarheid het machineschrift kan voldoen, alvorens de schrijfmachine met de pen, stift en drukpers op een lijn kan worden gesteld. In de practijk wordt voor de minuutakten door het notariaat nog weinig gebruik van de schrijfmachine gemaaktwèl voor de brevetakten. Akten inhoudende machtiging tot doorhaling van hypothecaire inschrijvingen worden vrijwel algemeen met de schrijfmachine geschreven, waarvan de reden moet worden ge zocht in de betrekkelijk ondergeschikte rol welke deze akten spelen, nadat zij ten hypotheekkantore toegepast zijn. In de practijk worden genoemde akten vrijwel nimmer meer ten be hoeve van het publiek uit de kluis te voorschijn gehaald! Zal de overschrijving met de pen worden vervangen door inlevering en deponeering van akten en borderellen ten Fypotheekkantore, dan zullen strenge voorschriften behooren te worden gegeven waaraan genoemde akten en borderellen zullen hebben te vol doen. Van deze voorschriften zal de naleving beter hehooren te worden gewaarborgd, dan die van art. 37 der Notariswet!

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1930 | | pagina 58