6o laatbaar zijn (In de beschreven polygoon liepen deze fouten op tot 36 cm.) Tachymetrie volgens de dubbelbeeld-methode onder gebruik making van de baken door Professor Dieperink gecon strueerd, blijkt zóó nauwkeurig te zijn, dat de toepassing daarvan vrijwaart tegen verontrustend groote sluitfouten en de controle op de berekening véél scherper wordt. Verder zijn de fouten in de lengte-meting onafhankelijk van de terreinsgesteldheid en dus regelmatig over den gclieelen trek hetgeen wellicht als het voornaamste voordeel moet worden beschouwd. De metingen over vlakke bestrating en de sluitfout a 13 cm. leveren reeds een bewijs voor de nauwkeurigheid dezer methode. Uitgebreide metingen bij Wageningen hebben volgens Professor Dieperink bewezen, (zie het tijdschrift December 1929) dat de m.f. voor de meting van één afstand op 7 mm. is te stellen, wat voor deze polygoon met 45 afstanden een middelbare fout van 71X45 47 mm. zou geven in de totale lengte-meting. Verder is de constante van de tachymeter bepaald met een m.f. die per 100 Meter 3 mm. als m.f. geeft. Daar deze fout bij de berekening van de polygoon een systematisch karakter krijgt, kan deze een fout van 90 mm. op de beschreven trek opleveren. Ongeacht de fouten in de eindpunten kunnen dus op een trek van 3 km., sluitfouten verwacht worden van ±90 47 mm. 137 of 43 mm. De gevonden sluitfout blijkt dus hiertusschen te liggen. Uit het voorgaande blijkt, dat bij deze methode ook een belangrijk langere polygoontrek toelaatbaar is, vooral daar bij deze methode de hoekmeting over statieven plaats heeft, zoodat de centreering geen fouten van beteekenis behoeft te veroorzaken. Hierdoor zal in vrijwel alle gevallen de poRgoon kunnen worden aangesloten op punten van de R.D. of gemakkelijk te bepalen punten. Doordat de groote moeite en kosten, noodzakelijk voor enkele punts-bepaling op bepaalde plaatsen vervallen, zullen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1930 | | pagina 64