67 Tot slot nog enkele opmerkingen, die met het onderwerp ver verband houden. De aanschrijving van den Minister van Financiën d.d. 28 Sep tember 1025 afd. Kadastr n<>. 35 regelt o.a. het tarief (als extract plan) van eene schets, als resultaat voor de meting eventueel uit te reiken. Zulk een schets heeft in de meeste gevallen alleen waarde, indien daarop eenige maten zijn gegeven. Sommige collega's schijnen daartegen ernstig bezwaar te hebben, maar als de maten duidelijk en op timmermans-manier worden gegeven is dat bezwaar, dunkt me, denkbeeldig.1) Zulk een schets, op genomen in een «certificaat van grensaanwijzing» hetwelk, op gemaakt en onderteekend door den landmeter, uitgereikt zou behooren te worden aan beide partijen, zou zonder wettig be wijsmiddel te zijn vele meeningsverschillen tusschen opvolgende naastliggers kunnen voorkomen. In geval van grensregeling zouden natuurlijk van dit certifi caat de kadastrale rechten wel verschuldigd zijn! In de 6e aflevering van jaargang 1928 laten de heeren Heines (blz. 205) en Harkink (blz. 219 e. v.) een helder licht schijnen over de aanschrijving van 28 Juni 1927, afd. Kadaster, n°. 39 en hare toepassing, waardoor aan het grensaanwijzings- veldwerk de plaats in het archief wordt gegeven, die het toe komt. Met laatstgenoemde ben ik echter niet eens, dat «in het hoofd alle perceelen (zouden moeten) worden vermeld, die bij het ontstaan der grens aan weerszijden kwamen te liggen». Door perceelen, die reeds lang ter ziele kunnen zijn, op die wijze nog eens ten tooneele te voeren, sticht men verwarring bij het raad plegen van 't archief. Wie zich in de geschiedenis van een perceel grondig verdiept, stuit, zonder deze vermelding, enkel door de verwijzing der veld werken, ook wel op de grensaanwijzing. Hoorn, Februari 1930. J. G. Fortuin. e l) De gegeven maten moeten op het veldwerk op een in 't oogloopende wijze, b.v. omkringd, worden genoteerd, opdat de landmeter steeds nauwkeurig wete, wat aan het publiek bekend is.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1930 | | pagina 71