93 een argument voor nader onderzoek. Immers de veelhoek van D P V DP VI, die in tabel 5 als 6de veelhoek is opgenomen en geheel achter elkander gemeten is, vertoont uitsluitend negatieve waarden van y. Merkwaardig is, dat de optische meting de in tabel 5 gegeven correcties Ax 0.074 en A y 0.0.74 nog zou vergrooten. Vreemd is ook het verband tusschen de in de laatste kolom opgegeven datum van waarneming en het teeken van y, welk verband m. i. niet twijfelachtig genoemd kan worden. De vergelijking van bovengenoemde middelbare fout van 2.47 cm met de vroeger gevonden waarde van m3 en m5 van rond 1 cm, welke getallen dan nog gelden voor de enkelvoudig gemeten zijde, spreekt m. i. duidelijk uit, dat bij deze metingen regelmatige fouten optreden, die zich openbaren als toevallige veranderingen van de constanten. Een mogelijkheid voor het verschil in constante A van 0.03 uit de metingen te Velsen en uit de proefmetingen zou misschien nog kunnen liggen aan het feit, dat de eerstgenoemde metingen zijn uitgevoerd door den Heer L. P. Verlinde en de constanten werden bepaald door ir. J. H. van der Me uien, hoofdassistent aan de T. H. Er is nog geen gelegenheid geweest deze ver onderstelling te controleeren door den eerstgenoemden waarnemer met hetzelfde instrument op dezelfde proefbaan de constanten te laten bepalen. 4. Controle der constanten. Ten slotte zij hier nog in het kort het resultaat vermeld van een groot aantal bepalingen van de constanten van het instrument de Koningh, verricht door ir. van der Meulen, met het doel, bovengenoemde variaties in de constanten nader te onderzoeken. Op het geheel horizontale terrein van het Geodesiegebouw, dat zich uitstrekt vóór het Gebouw voor Natuurkunde en Electro- techniek is een lijn uitgezet met een azimuth van rond 2350. In deze lijn zijn piketten geplaatst, in welker kop een scherp punt is gemarkeerd. Tabel 9 geeft de meting van den onderlingen afstand met den in den vorigen paragraaf genoemden standaard meetband van 30 meter. Bij alle metingen is de baak vast opgesteld in het piket o of in 5'. De theodoliet is telkens verplaatst en wel werden steeds 5 opstellingen gemaakt in de nabijheid van elk der piketten met

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1930 | | pagina 97