9 In Frankrijk zijn 159 km.2 door onthoeking bewerkt voor de bijwerking van bet verouderde kadaster. Ook voor werk van tijdelijke beteekenis is deze mothode toegepast door particulieren. Zoo voor uitbreidingsplannen van steden, enz. Hongarije bewerkte in de laatste jaren 720 km2 door onthoeking en 500 km2 uit stereo-opnamen voor de topografische kaart 1 25000. Alles uit de lucht. Italië werkt geregeld met de fotogrammetrie; nauwkeurige ge gevens ontbreken echter. Noorwegen werkt zoowei terrestrisch, als uit de zee. Sedert 1920 zijn voor de top. kaart 8000 km2 bewerkt (thans iooo a 2000 km2 jaarlijks); bovendien voor de opmeting van de eilanden van de Svalbard-groep, waartoe Spitsbergen behoort, tusschen 1906 en 1928 17700 km2. Uit de opsomming hierboven blijkt wel duidelijk, dat de foto grammetrie in de genoemde landen een blijvende plaats heeft ingenomen, zoowel bij de vervaardiging van officiëele kaarten van blijvende beteekenis, als voor de kaartvoorziening van tijdelijken aard, als grondslag voor stadsuitbreiding, streekplannen, electrifi- ceeringsplannen, stuwdamconstructie en zooveel andere werken. Relatief, ten opzichte van de grootte van het land, beteekenen de cijfers nog niet veel, maar men houde in het oog, dat zij be treffen de werkzaamheid van slechts enkele jaren. Eindelijk terugblik op methoden en instrumenten. Wij merkten op, en ook uit de voorafgaande opsomming der uitgevoerde werken blijkt het duidelijk, dat de terrestrische methode zich goed gehandhaafd heeft, misschien zelfs aan beteekenis heeft gewonnen. Wanneer nauwkeurigheid van groote beteekenis is, zooals dat bij officiëele kaartwerken van blijvende waarde mag worden verondersteld, blijkt de terrestrische methode in daartoe geschikt land hare concurrenten ver achter zich te laten. Gevolg ook op dit gebied: nieuwe constructies, zij het dan ook met weinig bijzondere verdiensten, naast de van ouds bekende Stereoautograaf van Von Orel-Zeiss, de Photo-kartograph Ordovas-Kern, naar Spaansch ontwerp. Daar de moderne stereoscopische toestellen voor luchtfoto's, ook direct bruikbaar zijn voor terrestrisch werk, zullen nieuwe con structies, uitsluitend voor terrestrisch doel, alleen aftrek kunnen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 11