g8 behoeft te zijn, wat ten goede komt aan de grootte van het zichtbaar spiegelvlak en aan de beeldscherpte. Het door mij (zonder visierinrichting) vervaardigde exemplaar voldoet zonder precisiewerk te zijn reeds aan redelijke eischen. Voor nauwkeuriger werk moet bovendien de spiegel regelbaar zijn t. o. v. het draaipunt van c en van de stift, die met zijn spiegelbeeld steeds een rechte moet vormen. Controle op de zuiverheid, wordt verkregen door rondmeting en kaarteering van een gesloten veelhoek. Het gebruik vergt eenige oefening, doch is dan ook even eenvoudig als dat van een prisma. In gesloten toestand kan het instrument, dat dan een rechthoek van 20 bij 3 cm tot grondvlak heeft, als liniaal en als op de zijkanten een schaalverdeeling is aangebracht als schaalstok dienen. De inkepingen in a en g dienen voor het opnemen van oog en stift bij gesloten toestand. Hoorn. J. G. FORTUIN. FANTASIA. Het is ongetwijfeld gemakkelijker een door den redacteur opgegeven mathematisch probleem op te lossen, dan verschillende gedachten omtrent organisatie van den kadastralen dienst te ordenen. Het kost langzamerhand moeite om hoofd- en bijzaken van elkaar te scheiden. Er zijn al zoovele verlangens in moties of resoluties neergelegd verlangens, die overigens zelden in ver vulling gingen dat het min of meer een puzzle wordt, welke wenschen wèl en welke niet verdienen te blijven nagestreefd. In «Eenige gedachten over organisatie» van de hand van collega Smit (afl. 3 jaargang 1930) werd intusschen een ge slaagde poging gedaan om verschillende belangrijke kwesties in een helder licht te plaatsen. Het genoemde artikel zij een opwekking voor anderen om ook eens hunne inzichten in de rustige sfeer van huis of studeerkamer aan het papier toe te vertrouwen. Uitwisseling van gedachten kan de zaak, waar het in de eerste

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 124