de opleiding van landmeter niet te remmen stond personeels gebrek aan al deze aanvragen niet te zeer in den weg. Door al deze maatregelen was het vele dubbele werk, dat men voordien tevergeefs met missives en besprekingen had trachten te bestrijden, ineens verdwenen en veel kostbare tijd kwam nu vrijeerst voor het inhalen van achterstand en spoedig voor allerlei verder nuttig werk. Het kadastraal archief we schrijven 1950! heeft veelaan waarde gewonnen. Veldaanteekeningen van andere diensten, die vroeger zoo goed als verloren waren, blijven nu geheel behouden. Er is een uitwisseling van gegevens, waarvan alle diensten profiteeren. De samenwerking is voorbeeldig; de menschen, die moeten sameniverken, zijn alle uit dezelfde school. Bij alle verscheidenheid van werkkring hebben ze een gemeenschappelijk doel. Kortom, de georganiseerde landmeetkundige diensten leveren een voorbeeld hoe overheidsorganen ten nutte van de maatschappij kunnen samenwerken. Ziet eens, hoe de bewaringen in de groote steden in korten tijd zijn verrijkt met prachtige kaarten en uitgebreide collecties veldwerken; alles een gevolg van de samenwerking tusschen kadastralen en stedelijken landmeetkundigen dienst, welke nu op grond van gelijkwaardigheid dezer instituten zoo gemakkelijk kon worden bereikt. Het was slechts een kwestie van werk- verdeeling. Het net van vaste punten over het geheele land bereikt ook reeds een behoorlijke dichtheid, dank zij de samenwerking tusschen kadaster, waterstaat, spoorwegen, domeinen en andere lichamen. Meerdere gemeenten of gedeelten daarvan zijn reeds hermeten. De districtslandmeters hebben de handen meer vrij gekregen; ze worden in hun werk niet meer belemmerd door tijdroovende metingen voor spoorwegen, waterstaat enz. en er is behoorlijke assistentie van ambulante landmeters en teekenaars. De gang van zaken komt ook in het vereenigingsleven zoo goed tot uiting, De Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde telt alle landmeters als gewoon lid. Men ziet op algemeene ver- IOI

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 127