Het is dan ook duidelijk, dat bij de invoering van de foto- grammetrie bij de officiëele kaartwerken, de Stereo-methode in het algemeen de voorkeur wordt gegeven. De gevolgen waren duidelijk zichtbaar. De fotokaarten en hare afgeleiden waren in de minderheid, de belangstelling er voor was matig. Van de toestellen voor onthoeking vond men de constructies van 1928 terug. Alleen de Aërotopograph» uit Dresden was met wat nieuws op dit gebied gekomen, een transportabel onthoekingstoestel volgens prof. Hugershoff, dat op den rug kon worden mede genomen en foto's van 12 X 12 cm- kon vergrooten en onthoeken tot ongeveer 25 X 2 5 crn- met automatische scherpstelling, overigens gebouwd overeenkomstig het normale model. Een prospectus over een nieuw onthoekingstoestel was aanwezig van een Czechische firma, V. Kol af te Praag. In de Fransche afdeeling was een origineel toestel .Roussilhe aanwezig; het was niet duidelijk of het daar stond als actualiteit, dan wel als historische merkwaardigheid. De toestellen, die met behulp van stereoscopische eigenschappen de kaart leveren, zijn onder te brengen in 2 groepen: I. De eerste groep bevat toestellen, die de beide beelden projecteeren op een scherm, hetzij naast, hetzij over elkaar (methode van Gasser). Van deze soort waren aanwezig: uit Frankrijk'. Gallus Ferber, vrij primitief geconstrueerd; uit Duitschland'. de Aërosimplex van Hugershoff, buitenge woon handig in elkaar gezet; geschikt voor kleine schalen; van Italiaansche zijde had men zich tevreden gesteld met het deponeeren van eenige brochures over het toestel Nistri. II. De tweede groep, werkende volgens het principe van Koppe. Nog steeds zijn deze instrumenten de meest geschikte voor nauwkeurig werk. Wij vonden er terug de autograph van Wild en de aërokarto- graph van Hugershoff, beide in onderdeelen verbeterd bij 1928, maar toch in hoofdzaak onveranderd. Verder de Stereoplanigraph van Zeiss, geheel omgebouwd, met vele verbeteringen, zoodat de achterstand, die de oudere constructie vertoonde ten opzichte van Wild en Hugershoff vrijwel is ingehaald. Toch deed dit nieuwe product, als «dicke Bertha» naast de iustrumenten van 11

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 13