"5 gingen zooveel mogelijk moesten worden vastgesteld, dat zoo weinig mogelijk moest worden uitgesteld, maar dat de definitieve redactie der statuten later zou volgen, mede in verband met de nog niet bekende wijzigingen in de statuten van den Conseil de Recherches. Een door eenige landen, waaronder Nederland, schriftelijk ingezonden voorstel om de Union te vervangen door twee andere, een voor geodesie en een voor geophysica, vond in de commissie van preadvies geen alge- meenen bijval wegens redenen van budgetairen aard en werd in de plenaire zitting niet nader besproken. Een zeer groot deel van de bezwaren, verbonden aan het samengaan van geodesie en geophisica in één Union, zal echter worden ondervangen door belangrijke^yvijzigingen in de statuten, waardoor de onderdeelen der Union veel zelfstandigheid zullen verkrijgen. Besloten werd den naam Section te veranderen in Association. In paragraaf I, regelende het doel der Union en de voorwaarden van toetreding, werd het doel onveranderd gelaten, maar werden de voor waarden van toetreding ontdaan van de exclusieve bepalingen, en ver ruimd in den zin, dat ten aanzien van de Union als zelfstandige landen beschouwd zullen worden alle gebieden, welke daartoe den wensch ken baar maken en volgens het oordeel der Algemeene Vergadering op weten schappelijk gebied onafhankelijke werkzaamheid bezitten. Paragraaf II, regelende de instelling van nationale comité's, verkreeg gewijzigde redactie zonder van beteekenis te veranderen. In paragraaf III, regelende het bestuur der Union werd na veel dis cussie de wijziging gebracht, dat de president telkens gekozen zal worden voor het tijdvak, eindigende aan het slot der eerstvolgende algemeene vergadering en niet herkiesbaar zal zijn voor het daarop volgende tijdvak. Andere aangenomen wijzigingen zijn van ondergeschikt belang. Paragraaf IV, betreffende de Associations (eerder Sections) werd be langrijk vereenvoudigd wegens de hen toe te kennen autonomie. Na de opsomming van de zeven bestaande en de bepaling, dat andere Associations bij besluit van de Algemeene Vergadering ingesteld kunnen worden, wordt aan iedere Association de plicht opgelegd een bestuur te kiezen en statuten vast te stellen volgens eigen inzicht, mits niet in strijd met bepalingen in de statuten der Union. In paragraaf V, betreffende algemeene vergaderingen van de Union en van de Associations werd, althans voorloopig en ter nadere beslissing in de eerstvolgende Algemeene Vergadering het tijdsverloop tusschen ver gaderingen der Union onbepaald gelaten. Aan de Associations wordt naast den plicht om gelijktijdig met de Union te vergaderen, de bevoegdheid tot tusschentijdsche vergaderingen toegekend. De gewijzigde paragraaf VI regelt alleen de geldmiddelen. De betaling

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 143