Hugershoff en Wild wel wat «unheimisch» aan. Van Frankrijk was aanwezig de stereotopograaf van Poivilliers, volgens het principe van de vroegere autokartograph van Hugershoff, echter met talrijke constructieve vernuftigheden voorzien. De bij deze toestellen behoorende camera's vertoonen weliswaar talrijke verbeteringen, maar in principe vinden wij toch oude bekenden terug. Vat ik het voorafgaande samen, dan kan ik het standpunt der fotogrammetrie op dit oogenblik aldus beschrijven: De fotogram- metrie beschikt thans over middelen om bij aanwezigheid van een vrij dicht net van vaste punten als grondslag, te leveren tegen matige kosten en in korten tijdie. voldoende nauwkeurige topografische e. d. kaarten op schaal i 5000 en kleiner, 2e. foto kaarten voor werk van tijdelijke beteekenis, als uitbreidingsplannen, enz., eveneens op de schaal 1 5000 en kleiner. Bij grootere schaal worden de kosten ongunstig beïnvloed door het groot aantal benoodigde foto's en de in verband daarmede te bepalen vaste punten. In vele landen van Europa en eenige andere deelen van de wereld is de methode ingevoerd. Een goede toekomst ligt daar voor haar open. Waar een net van vaste punten ontbreekt staat de zaak anders. Een standaard-oplossing is voor dit geval nog niet gevonden. Tal van besprekingen zijn juist aan dit punt op het congres ge wijd geweest. Men krijgt den indruk dat de vroeger voorge slagen hulpmiddelen weinig bevredigende resultaten hebben op geleverd. De poging (den lezers reeds bekend) van Hollandsche zijde ondernomen door I. Boer Hzn., om door terrestrische metingen de ligging van de optische as der camera bij de opname te be palen, met welke gegevens de onthoeking kan worden tot stand gebracht, blijkt te worden doorgezet; een gedeelte van het instrumentarium, de declivometer, was op de tentoonstelling aanwezig. Het aan elkander passen van de foto's in de aërokartograaf volgens Hugershoff, dat theoretisch zooveel beloofde welke methode bij de verwante toestellen met enkele wijzigingen kan worden toegepast blijkt op lange afstand toch niet zonder extra maatregelen tot bevredigende resultaten te voeren. Het 12

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 14