wordt door medeeigendom van anderen, of het goed onbezwaard is, of het te koopen terrein of gebouw overeenkomt met de omschrijving, die men er in de koopakte van wil geven, enz. enz. Een onderzoek, dat verdient in iedere richting zoo minitieus mogelijk te worden verricht, aangezien iedere nalatigheid zich na de koopovereenkomst wreken kan, tot soms groote schade van partijen. De eisch van een nauwkeurig onderzoek van een duidelijke omschrijving van de bedoeling van partijen in de akte, de moeiijk- heden, die zich daarbij kunnen voordoen en last but not least de bewijskracht zijn even zoovele oorzaken, dat men in het algemeen den adspirant-koopers aanraadt zich voor het opmaken van een koopcontract te wenden tot een notaris, die uit den aard van zijn ambt geacht moet worden aan alle moeilijkheden, op boven bedoeld gebied, het hoofd te kunnen bieden. Met een notariëele koopacte in den hand heeft men een grootere zekerheid en een grootere waarborg tegen eventueele teleurstelling en schade, dan met een onderhandsche. Dit is in het algemeen de publieke opinie. Maar hoe is de meening van de ambtenaren van het kadaster, die zeer dikwijls in de gelegenheid zijn de zekerheid van de notariëele acte aan de werkelijkheid te toetsen, over deze kwestie? Nu moet ik beginnen op te merken, dat ik over het admini stratieve onderzoek van den notaris hiermee bedoel ik het onderzoek naar de vervreemdbaarheid, bezwaardheid enz. niets kan zeggen. Maar het terreinsonderzoek en hiermee dan bedoeld het onderzoek op het terrein, teneinde de omschrijving in de acte in overeenstemming te doen komen met de werkelijk heid laat helaas in verschillende gevallen te wenschen over. Het gevolg van deze nalatigheid is dan soms groote schade voor de koopers, welke schade zij in den regel menschen zonder veel contanten en wetskennis zijnde niet op iemand kunnen verhalen. Een enkel voorbeeld tot welke gevolgen het verzuimen van een bezoek aan het terrein kan leiden wil ik hier geven. Een ieder zal dit voorbeeld met io-tallen, meer of minder erg in hun uitwerking voor de, te goeder trouw zijnde, koopers, kunnen aanvullen. 124

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 154