hem onmiddellijk zijn opgevallen, aangezien ze op sommige plaatsen 3 a 4 meters bedroegen. Na de grensuitzetting waren in bedoeld complex weldra de poppen aan het dansen. A. beweerde, dat hij gedurende 8 jaren de «lasten» van een grooter perceel had betaald en wilde dit in bezit nemen. Te dien einde won hij evenals zijn buren het advies in van notaris X., met als gevolg, dat deze eenige onwillige eigenaren schriftelijk verzocht, hunne afscheidingen te plaatsen overeen komstig de kadastrale grenzen. E. moest zijn timmermanswerkplaats afbreken hetgeen hem honderden guldens schade berokkent, wat echter (volgens z'n advocaat) voor hem nog voordeeliger is, dan een proces met kans op verlies. H., die z'n perceel teruggebracht ziet tot huis met 30 c. a. erf, is wel het meest gedupeerd. Uit dit voorbeeld spreekt duidelijk hetgeen ik hiervoor aan haalde, een enkel verzuim in het vereischte onderzoek heeft groote schade voor de eigenaren tot gevolg, welke schade zij niet of zeer moeilijk kunnen afwentelen op anderen, in dit geval den betrokken notaris. In plaats toch, dat deze in dit geval van z'n gezag gebruik maakte en alle betrokkenen overreedde een akte van rectificatie te teekenen (waarbij de omschrijving in overeenstemming gebracht werd met de bedoeling van partijen) hield hij zich aan de foutieve koopakten, met als gevolg; zijn cliënten werden de dupe. In het dezer dagen verschenen werkje: «Het Kadaster, de hypothecaire Boekhouding en het Scheepsregister», wijst ook collega Kluvers op de wenschelijkheid van een onderzoek op het terrein. Hij komt op blz. 50 tot de conclusie (eveneens een geval, waarbij in de akte geheele perceelen genoemd waren, terwijl de bedoeling geweest zou zijn gedeeltelijke perceelen te verkoopen) dat «in vele gevallen de onjuiste omschrijving voor komen zou zijn, indien de belanghebbenden, voorzien van een extract plan de kadastrale perceelen met het over te dragen onroerend goed vergeleken hadden». Op blz. 107 behandelt de Heer Kluvers de voordeelen van notariëele akten boven onderhandsche en zegt aan het einde: «Ook in andere opzichten levert de notariëele akte meer waar- I 2 6

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 156