13° Oplossing volgens Collins. De lijn in S getrokken evenwijdig aan T C, snijdt de omge schreven cirkel van A A B S in H. Dit punt H is als Collinsche hulppunt te berekenen. Trekt men nu in H een evenwijdige aan T A, die T C snijdt in K, dan zijn van A C H K bekend LK f, zijde H K S T 1, zijde C H (te berekenen uit de coördinaten van H en C.). Men berekent nu de hoek H C K. Daar het azimuth van C H bekend is, is ook dat van T C, enz. bekend, zoodat het vraagstuk herleid is tot een geval van voor- waartsche snijding. Gemeten zijn n grootheden P, waarvan r overtollig. De metingen hebben gelijk gewicht en hebben de middelbare fout m. Na de vereffening zijn de middelbare fouten van P2, enz. resp. Mi, M2, enz. Men vraagt te bewijzen dat: M]2 -j- M22 -f- Mn2 (n r) m2. (Wright and HayfordAdjustment of Observations, second Edition 1906, art. 113 bladz. 142). Oplossingen voor 1 November bij redacteur inzenden. EENIGE OPMERKINGEN OVER DEN TECHNISCHEN GRONDSLAG. Op de Algemeene Vergadering van 1926 te Amsterdam heeft onze Vereeniging zich uitgesproken vóór de wenschelijkheid van de totstandkoming van een Technischen Grondslag (T.G.) Reeds voor dien tijd, te beginnen met de hermeting Dieren, daarna Apeldoorn, de Twenthe Kanalen en andere kleinere werken, werd een dankbaar gebruik gemaakt van de Kadsteen als verzekeringsmateriaal en de bijna wekelijksche afname van wagon ladingen van deze steenen van de fabriek te De Steeg wijst er op, dat het idee T. G. doorwerkt tot in alle Divisies van ons land. Aan de hand van ons voor het kantoor Zutphen ten dienste staande gegevens, verzameld uit het «Vaste punten Archief» (zie aanschrijving dd. 17 Oct. 1927) blijkt, dat in het tijdvak 1923 t/m 1931. Dus over een verloop van 8 jaren ongeveer 2800 kadsteenen zijn geplaatst, in coördinaten berekend en in genoemd archief opgenomen. De totale oppervlakte van de kadastrale gemeenten van de Bewaring Zutphen bedraagt ruim

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 160