m.i. divisiesgewijs een «Algemeen plan van Vernieuwing» aan de vorming van den T. G. leiding te geveneen plan dat b. v. zou kunnen onderscheiden: «Primaire, Secundaire, en Tertiaire» terreinen. Primaire terreinen: bevattende alle stads- en dorps uitbreidingen, Primaire wegen en terreinen bestemd voor de uitvoering van groote (onteigenings) werken. Secundaire terreinenbevattende de gronden waar in de toe komst veel verkeer of groote werken kunnen worden verwacht, secundaire wegen, duurdere gronden buiten de uitbreiding van steden en dorpen, enz. Tertiaire terreinenbevattende de minst waardevolle gronden als broek-, moeras- en heidegronden, tertiaire wegen, natuur reservaten, in het algemeen terreinen waar zeer weinig verkeer plaats heeft en kaarten op grootere schaal van geen direct belang zijn. Ik geef deze indeeling gaarne voor beter. In verband met de verzekering van den T. G. in de steden zelve is het wel jammer, dat de voorgenomen hermeting van onze Hoofdstad en de ervaring daartoe vooraf opgedaan in het buiten land, in deze nog geen richtsnoer hebben kunnen vormen. Het behoeft geen betoog dat de vaststelling van deze terreinen in hun rubriek slechts zoude knnnen plaats vinden na raadpleging van alle betrokken Rijks- en andere diensten; een overleg dat b.v. tot gevolg zoude kunnen hebben, dat in de bestekken van Rijks- en andere werken voor den aannemer de verplichting werd opgenomen tot levering en plaatsing van kadsteenen. Hierdoor zoude o.a. het beschadigen van een nieuw wegdek kunnen worden vermeden, wat terecht nog wel eens wrijving veroorzaakt tusschen den Landmeter en den Technisch Ambtenaar. Wil de kadsteen aan zijn doel beantwoorden, dan zal hij langer aan den tand des tijds weerstand moeten kunnen bieden, dan het tijdvak waarover men thans ervaring over de werking van het beton heeft opgedaan. Een eenigszins aangevreten voet van een kadsteen, bovengronds gebracht in het gebied der Twenthe Kanalen, waar deze 10 jaar geleden geplaatst was, leverde het bewijs, dat het beton in zure gronden aangetast wordt. Bestrijken met koolteer, hetgeen ook gebeurt bij alle ondergrondsche beton constructies voor spoorweg- en kanaalwerken, is hiertegen een doeltreffend middel. Kadsteenen met koppen van staalbeton zijn 132

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 162