136 vergoedingen, is bij gelijktijdige ruilverkaveling een idealen toe stand te bereiken. En het Rijk zal nu eenvoudig door het besluit van Ged. Staten ingevolge art. 55 r.v.k. wet de benoodigde strook grond ver krijgen tegen betaling van een nog vast te stellen vergoeding in de ruilverkavelingskosten. In de Haveltermade heeft zich hetzelfde reeds voorgedaan en ik verwijs hierbij naar het artikel van collega J. F. Ilsen in jaargang 1929 afl. 4 van het Tijdschrift voor Kadaster en Land meetkunde. Tusschen Meppel en Dwingeloo liggen achtereenvolgens Havelter-, Uffelter-, Wittelter- en Lheedermade. Binnenkort kan daaraan worden toegevoegd «de Voorelvenen», een miniatuur ruilverkaveling, die reeds vrijwillig tot stand gekomen zou zijn, indien één eigenaar niet zijn medewerking had geweigerd. Thans is voor deze 35 ha. de r.v.k. wet te hulp geroepen. De stemming wordt binnenkort gehouden. Het lijkt eigenaardig, dat, waar de ruilverkaveling in Drente vasten voet begint te krijgen, een aanvraag voor eén of meer esschen totnogtoe achterwege bleef. De heer van Leusen, die in de vergadering een voordracht hield met betrekking tot de excursie, gaf daarvan een verklaring: De boer kent zijn bouwland, dat in den regel dichter bij zijn huis ligt en waarop hij zooveel meer arbeidt, beter dan zijn gras land. Er zijn meerdere perceelen, waaraan hij zich gaat hechten. Zijn grond is de beste van de geheele omgeving en bij ruilver kaveling zou de kans bestaan, dat een ander met die uitverkoren hoekjes ging strijken. Laten we hopen, dat van de Staphorster bouwlanden, wanneer die opnieuw ingedeeld zijn, een groote propaganda zal uitgaan. We keeren weer naar de madelanders terug. De eerste in de rij der bovengenoemden was de Haveltermade, waarvoor de aanvraag in 1926 inkwam en de stemming in Fe bruari 1927 gehouden werd. Het blok was 367 h.a. groot. Er stemden 25 eigenaren met gezamenlijk 73 h.a. tegen. De uitslag stond te voren vrijwel vast. De aanvraag was n.l. spontaan, zonder eenige propaganda van de zijde der Hoofdafdeeling, gekomen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 168