Al gedurende vele jaren werd de made bevloeid, maar men kreeg daarmee niet die resultaten, die men verwachtte. Droog legging en aanwending van kunstmest zou beter tot het ge- wenschte doel voeren. Maar dat ging zonder ruilverkaveling niet. De 367 h.a. waren verdeeld over 624 oude perceelen, over 't algemeen van zeer ondoelmatigen vorm. Wegen en water- loopen ontbraken bijna geheel. De grondsoorten liepen vrij sterk uiteen. De waarden der verschillenden schattingsklassen varieerden van f 3000.tot 400.per h.a. Intusschen kwamen er tegen de schattingsuit komsten geen bezwaren van beteekenis in. Ook het plan van ruilverkaveling is in 1929, zonder dat daar aan ernstige reclames in den weg stonden, vast komen te staan. De regeling der naweiderechten, welke rechten we ook in de andere maden vinden, is uitvoerig beschreven in het reeds aan gehaalde artikel van den heer Ilsen. Het waterloopennet werd zoodanig geprojecteerd, dat het water schap, zoo noodig, tot hermaling zou kunnen overgaan. Wat intusschen is geschied. Op de wandeling door het terrein hebben we het aan de Drentsche Hoofdvaart gebouwde electrische gemaal bezichtigd. Zoodra een bepaald peil is bereikt, wordt door middel van een vlotter de stroom automatisch uitgeschakeld. We konden ons verder overtuigen hoe vele gronden reeds ver beterd zijn en in prachtig grasland herschapen. Jammer, dat de heerschende crisis zulke verbeteringswerken zoo weinig loonend maakt. De wandeling eindigde aan de Drentsche Hoofdvaart bij de Pijlebrug d. i. de plaats waar de nieuwe rijksweg door de made aansluit bij de bestaande wegen naar Groningen en Leeuwarden. Hier vonden we een autobus gereed om ons over Eursinge naar Havelte te brengen. Aldaar even een gezellig zitje onder 't genot van een kop thee. Nu ik het toch over den inwendigen mensch heb, zij ver meld, dat die door ons allen in hotel Quint, vóór de wandeling, behoorlijk versterkt was. Spoedig was 't weer instappen en we reden naar de ongeveer 400 h.a. groote Uffeltermade. Hier troffen we nog den ouden toestand aan. Het plan van ruilverkaveling heeft dit voorjaar 137

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 169