ter visie gelegen. Grondwerken zijn voor de ruilverkaveling nog niet uitgevoerd. Wel heeft van waterschapswege normaliseering van Oude Vaart en Leisioot, die respectievelijk de noordwest en zuidoostgrens vormen, plaats gehad. De wandeling ging langs een aardig stukje natuurschoon, (dat door de ruilverkaveling in tact is gelaten). De Uffeltermade zal in de ruilverkavelingsgeschiedenis merk waardig blijven. Hier wordt het eerste proces voor de Rechtbank gevoerd over het plan van ruilverkaveling. De excursie zou niet volledig geweest zijn, wanneer we niet den daarbij betrokken kavel bezichtigd hadden. (De uitzetting der kavelgrenzen op het terrein was reeds geschied). We zijn zoo vrij geweest op de uitspraak van de Rechtbank vooruit te loopen en verklaarden na kennisneming van feiten en omstandig heden den reclamant alvast niet ontvankelijk in zijn eisch om een andere plaats. Het was ons onbegrijpelijk, hoe die eigenaar niet tevreden kan zijn met den mooi gelegen kavel, welke een verspreid bezit ver vangt. De Uffeltermade wordt doorsneden door den straatweg Havelte- Ruinerwold. Door de ruilverkaveling wordt ook een wegver binding Uffelte-Ruinerwold tot stand gebracht. De verharding van dezen weg is meer een streek-, dan wel een ruilverkavelings- belang en wordt bijgevolg aan den toekomst overgelaten. Het waterloopennet is evenals in de Haveltermade zoodanig ontworpen, dat eventueel bemalen kan worden. Voor de stichting van een gemaal is reeds een in den zuidwesthoek gelegen stukje gronds voor het Waterschap gereserveerd. We hadden nu in de beide bezichtigde blokken oud en nieuw kunnen vergelijken. Om nog een tusschen toestand te zien, zouden we de noordelijker gelegen Witteltermade hebben moeten bezoeken. De autobus wachtte ons op den straatweg Uffelte-Ansen al weer op en via deze laatste plaats, Ruinen en Ruinerwold arri veerden we ongeveer te vijf uur in Meppel, vanwaar we, voldaan over dezen geslaagden dag, per trein onze respectievelijke woon steden weer opzochten. Er rest mij nog te vermelden, dat in de vergadering de af- 138

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 170