15° meetkunde zelf, kan voor U zijn motiveering vinden in hetgeen ik zeggen ga, indien men bedenkt, dat mij de verantwoordelijk heid is opgelegd voor de landmeetkundige vorming van hen, die deze technische wereld hebben te leiden. Gaarne aanvaard ik dit spreekgestoelte, naast mijn katheder in de collegezaal, om ook hier te kunnen arbeiden aan de taak, die men zich als docent aan een Hoogeschool, over de hoofden der studenten heen, op de schouders gelegd weet. Als ik spreek over de landmeetkunde in de technische wereld, beteekent dit een begrenzing en wel in ons land hoofdzakelijk ten opzichte van de landmeetkunde in den Kadastralen Dienst. Dit behoeft algemeen niet zoo te zijn, en is bijv. niet zoo, indien men een organisatie ter vervaardiging van topografische en hydro grafische kaarten heeft, die sterk landmeetkundig georiënteerd is. In ons land is dit met de Hydrografische kaarten eenigszins en met de stafkaarten in het geheel niet het geval. Zonder hiermee een bewijs van depreciatie te willen geven, kan toch wel gezegd worden, dat de bestaande militaire organisaties op tech nisch landmeetkundig gebied weinig hebben bijgedragen tot de ontwikkeling der lagere geodesie. Vanzelfsprekend blijft Indië hier geheel buiten beschouwing. Het is daarom niet te vermijden, dat ik voortaan de landmeet kunde in de technische Diensten bijna uitsluitend tegenover die in den Kadastralen Dienst zal plaatsen. Ook een tweede beperking van de stof is niet willekeurig en de argumentatie hierbij vormt een onderwerp op zich zelf. Het feit, nl. dat ik mij beperk tot Overheidsdiensten is het gevolg van een eenvoudige noodzakelijkheid. Landmeten is in Nederland een ambtenarenvak. Er bestaan in ons land noch een groep employés van maatschappijen, noch een groep particu liere landmeters. Dit demonstreert zich in het feit, dat de B. P. M. bijna het geheele landmeterscorps uit buitenlanders, vooral Zwitsers, heeft moeten recruteeren. Het ontbreken van particuliere land meters hangt hiermee samen en toen de Nederlandsche Maat schappij voor Havenwerken onlangs plannen maakte om ergens in de wereld een groote topografische meting uit te voeren, moest deze maatschappij zich tot een groote Zwitsersche firma wenden om een werkelijk goede organisatie te vinden, die direct in

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 184