l52 technische diensten ook de onder b) bedoelde kaarten noodig hebben. Ik reken daartoe: i°. Kadasterkaarten. 2°. Topografische kaarten op een schaal i 5000 en hooger. 3°. Alle kaarten gebaseerd op de onder i° en 20 genoemde, welke dienen voor zeer speciale aanduidingen van juridischen, socialen of technischen aard. Ten behoeve van het ontwerpen heeft men de grenzen der kadastrale perceelen soms te kennen, indien men n.l. in de mo gelijkheid verkeert, bij het ontwerpen met die grenzen rekening te houden. Ook de aard der grondsoorten en de hoogteligging zijn van belang. In het algemeen kan men wel zeggen, dat bij de voorbereiding en uitvoering van werken de meeste nadruk gelegd moet worden op de kennis van den toestand, zooals die zich aan ons oog voordoet, en dat men hiernaast aanvullingen van anderen aard noodig heeft. Ook indien men in een technischen dienst kaarten gebruikt voor het beheer van bepaalde objecten, zal de verhouding in dezelfde richting gaan, hoewel hierbij het type b) meer op den voorgrond kan treden. In dezelfde mate als bij het kadaster zal dat echter nooit het geval zijn. Wel zie ik hier nog eenig onderscheid tusschen het Rijk en de Gemeenten tengevolge van de verplichtingen die op de Ge meenten zijn gelegd ingevolge bepaalde wetten. De Provincie kan hier min of meer met het Rijk op één lijn worden gesteld. De gelijksoortige werkwijzen van den Rijkswaterstaat en van den Provincialen Waterstaat op landmeetkundig gebied bewijzen dit. Ook de Spoorwegen nemen hier geen afzonderlijke plaats in. Wel is dit het geval met het Mijnwezen dat een afzonderlijke behandeling zou verdienen. Ter vereenvoudiging wil ik mij echter beperken tot 2 catego- riën, n.l.: A. Rijks- en Provinciale Waterstaat, Spoorwegen, enz. B. De Gemeenten. A. Hier wordt in hoofdzaak slechts gemeten, indien er iets gebouwd moet worden. Er zijn slechts enkele voorbeelden van kartografische werken, die ook op het beheer van bepaalde ob jecten zijn ingericht. Dit is bijv. met de rivierkaarten het geval. Indien wij onze aandacht bepalen op de werkwijze bij de belang-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 186