rijkste groep dan zijn de metingen, die noodig zijn voor den aanleg van wegen, spoorwegen en kanalen als maatgevend voor beeld te beschouwen. Men heeft hierbij behoefte aan een voor stelling van de situatie en van de hoogteligging der terreinvoor- werpen. Een eerste doel is bijv. gelegen in de berekening van het noodige grondverzet. Verder is voor het ontwerpen der kunst werken als bruggen, duikers, sluizen e.d. een zeer goede situatie- teekening onmisbaar. In de derde plaats is de situatie noodig in verband met de bepaling van de ligging van het nieuwe werk ten opzichte van de kadastrale perceelen, opdat men intijds kan weten, welke gronden moeten worden aangekocht of onteigend. Het is wel duidelijk, dat er tusschen de situatie en de hoogte aanduiding, die meest uitgedrukt wordt in lengte- of dwarsprofielen een goed verband dient te bestaan. Gelijktijdige meting van situatie en profielen en aanmeting van de lijnen der profielen in de situatie is gewenscht, ook om wederzijdsche controle te kunnen uitoefenen. In zeer eenvoudige gevallen heeft men het werk vaak direct op het terrein geprojecteerd. De as van weg of kanaal worden dan met piketten aangeduid. Aan deze lijn wordt dan de situatie direct aangemeten, of wel men zet zonder eenige karteering, direct van deze as uitgaand, de grens van onteigening uit. Van een opmeting door den Technischen Dienst is dan geen sprake en het kadaster behoeft slechts te hulp te worden geroepen om de grootten der te onteigenen perceelen en perceelsgedeelten te bepalen. Dit is het eenvoudigste geval, dat slechts kan worden toegepast in open terreinen, waar men de as goed kan doorzichten. Men heeft dan echter weinig gelegenheid om de as een zoo gunstig mogelijke ligging te geven in verband met schadelijke snijding van perceelen enz. Hiermee komt men in dit opzicht in een positie, die meer nadeel kan opleveren, dan de kosten van een geheele opmeting bedragen. Aangezien deze voor aanleg van wegen liggen tusschen 1/ioo °/0 en i°/0 van de bouwkosten, kan men met zeer weinig indirecte voordeelen de kosten der opmeting goed maken. Het gevolg is daarom, dat men steeds meer tot de uitvoering van opmetingen overgaat. Op de grondkaarten, die aldus worden verkregen zal men het definitieve project vervaardigen. 153

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 187