Deze foto heeft voor het doel, dat wij voor oogen hebben, zeer aangename eigenschappen. Daar f=5_35, beslaat één foto bij een vlieghoogte van 5000 M 625 km2 op schaal 1 100.000. Bij 5o°/0 overlapping liggen de hoofdpunten, dus ook de opnamen, 12 '/2 km uit elkander, zoodat zeer groote driehoeken worden gevormd. Door de groote basis 2 X vlieghoogte) is het stereoscopisch effect zeer sterk. De foto heeft het karakter van een opname met groothoek lens, de hoek van den stralenbundel bereikt 140°. Deze laatste eigenschap maakt het mogelijk volgens Finsterwalder, benaderde hoogteverschillen uit de foto's af te leiden en ook de helling te bepalen van de optische as der opnamen. Met een benaderde vlieghoogte, die door de instrumenten aan boord van het vlieg tuig, wordt aangegeven, is dan de juiste ligging van nadirpunten, eventueel focaalpunten, te construeeren, waaruit de gewenschte triangulatie-punten door een nieuwe uitmeting van de hoeken naar ligging en hoogte (de laatste vrij goed benaderd) kunnen worden gevonden. Een proef, ook over bergland heen, dwars door Beieren, is in Augustus 1930 genomen; door het slechte weer evenwel vrij laat, zoodat slechts voorloopige resultaten konden worden medegedeeld. Nadere berichten zullen spoedig worden gepubliceerd. Zou dit gelukken, dan was het vraagstuk der kaarteering van ongetriaguleerde gebieden zeker een heel eind verder gebracht. De foto's kunnen stereoscopisch worden uitgemeten. Door de groote basis zijn de hoogteverschillen goed waarneembaar. Natuurlijk zullen de absolute hoogten, die men aldus vindt niet aan hooge eischen kunnen voldoen, maar men kan ook niet alles verlangen van deze voor ongecultiveerde streken bedoelde methode. Belangrijk vooral is, dat men met 50% overlapping in stappen van i21/2 km. voorwaarts gaat, terwijl men met de gewone camera nog geen 2 km opschiet bij elke opname (vlieghoogte 5000 M.). Met de toenemende belangrijkheid van de fotogrammetrie heeft het onderwijs in deze wetenschap gelijke tred gehouden. Blijkens mede- deelingen van de verschillende aanwezige docenten wordt het vak thans zoo goed als aan alle hooge-scholen in verband met landmeten gedoceerd. Het verst is thans Berlijn gekomen, door de benoeming van een gewoon-hoogleeraar uitsluitend voor de fotogrammetrie. ib

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 18