157 zelfden meetkundigen grondslag, hiervan de basis kunnen vormen. Op deze wijze geschiedt geen dubbel werk en verkrijgt men samenwerking in den besten zin van het woord. Ten slotte merk ik echter op, dat voor samenwerking een mate van gelijkwaardigheid noodig zal zijn. Dit addertje onder het gras bewaar ik voor het slot. B. Hoe is het bij Gemeenten? Al hetgeen boven is gezegd geldt natuurlijk evenzoo, indien een Gemeente groote werken heeft uit te voeren. Bovendien vloeien uit de bestuurstaak van de Gemeeente nog bijzondere opgaven voort. In het bijzonder de voorschriften van de Woningwet zijn hier van belang. Ik wil daarom Uw aandacht vestigen op hetgeen vast zit aan het uitbreidingsplan en aan de rooilijnen. Weliswaar levert ook het beheer der Bedrijven met hun diverse leidingen vaak moeilijk heden op, die door een goede kaart zouden verminderen, doch ik geloof, dat men zich daarvan in landmeetkundige kringen wel vaak een overdreven sombere voorstelling maakt. Toen bijv. in de Gemeente Amsterdam aandrang werd uitgeoefend om tot hermeting te geraken, kwam dit in de eerste plaats van de diensten, die met het uitbreidingsplan, de rooilijnen en het grond bedrijf te maken hebben: de overige diensten zullen er gaarne van profiteeren, doch verder gaat men daar niet. Voor een uitbreidingsplan is door de wet in art. 316° impe- tatief voorgeschreven, dat het plan van uitbreiding ter inzage moet liggen «in uitvoerige kaarten uitgewerkt». Het uitbrei dingsplan is dus eigenlijk een kaart. Dat stelt de Gemeenten direct voor een opgave. Nu staat er echter in art. 10 van het z.g. woningbesluit onder b): «de kaarten duiden de kadastrale grenzen, sectie en nummers der perceelen aan». Dit heeft aan tallooze Gemeenten uitkomst gebracht. Dit be- teekende immers, dat de bedoeing was, dat een uitbreidings plan op de kadastrale kaart moest worden geteekend? Een eigen landmeetkundige dienst is dus in dit verband gelukkig overbodig! Zoo is de practijk geworden en de rechtskracht, die de kadastrale kaart zelf mist, is hier in de Woningwet toe gekend aan een kaart, die bestaat uit een samenstelling van copiën van copiën van de kadastrale kaart, zonder dat ergens van een garantie betreffende de nauwkeurigheid sprake is. Een

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 191