voor het kadaster opgedragen aan de gemeenten, aan het z.g. Stadt-Vermessungsamt, evenals in de 3 groote steden van Zweden. Dit bewijst wel duidelijk, dat ook elders begrepen wordt, dat in de kartografie van de stedelijke gemeenten de gemeentelijke dienst de hoofdrol behoort te spelen. Indien men slechts denkt aan het enorme aantal landmeetkundige manipulaties in zulk een dienst voor allerlei doeleinden, dan spreekt dit vanzelf. Ook het net van punten, de meetkundige grondslag der algemeene karto grafie van een stad, wordt door de stedelijke diensten het meest gebruikt en ook het meest bedreigd. Het beheer van zulk een net behoort tot de allereerste taak van een goeden G. L. D. Het is daarom niet gezond te betoogen, dat de Kadastrale Dienst aan de Gemeente de kaarten wel thuis zal sturen, mits de Gemeente aan het Rijk een flink aantal guldens betaalt. Een stel kaarten van een stad is geen dood ding: men moet ermee kunnen werken. En de gemeentelijke dienst, zooals die er thans meestal uitziet, kan dat niet! Hier ligt ook het eenige verkeerde element in mijn vroeger pogen met de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. Ik verbeeldde mij toen nog, dat men een gemeente kaarten kan leveren, zooals een beeldhouwer een fraai beeld maakt voor een stad. Neen, wij moeten het vergelijken met een gas fabriek, die wij afleveren, zonder dat de gemeente er de ingenieurs en de arbeiders voor heeft. Dan is het resultaat, dat men onge lukken maakt, of de zaak maar in den hoek legt. Die les heb ik geleerd in de practijk en deze les heeft mij al meer gestuwd in de richting, die ik steeds in ons vak hoop te kunnen ver dedigen. Het maken van een zoodanige regeling tusschen Rijk en Ge meenten, dat de Gemeenten bij het kadaster op een willekeurig moment een hermeting kunnen bestellen, is geheel uit den booze, omdat het nuttig effect van dezen arbeid voor de gemeente in de huidige situatie te gering zou zijn. Het Rijk heeft af te wachten, in welke Gemeenten de behoefte levendig zal worden, dan te onderzoeken of de Gemeente waarborgen kan geven voor de blijvende rentabiliteit van deze groote uitgave door een goed beheer in een goed georganiseerden eigen dienst. Is daaraan voldaan, dan heeft m.i. het Rijk onherroepelijk de stem van die Gemeente te volgen en ook bij de inrichting van het Kadaster ernstig met de belangen te rekenen. Ik geloof niet, dat er ernstig I 6 2

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 198