17 Als indirect gevolg van het congres moet nog worden beschouwd het verschijnen, in dit najaar, van een groot aantal leerboeken over dit vak, waardoor men zich thans in de moderne theorieën kan inwerken, zonder te zijn aangewezen op de zoo zeer ver spreide tijdschriftliteratuur. Ik hoop nog eens in de gelegenheid te zijn, vergelijkende be schouwingen over deze nieuwe uitgaven te kunnen houden. Aan het congres waren twee buitengewoon interessante excursies verbonden; de één naar den topografischen dienst te Bern, waar de verschillende phasen in het ontstaan van de Zwitsersche topografische kaarten, ook met toepassing van defotogrammetrie, werden vertoond; de andere naar de fabriek van Wild, waar de fabricage van de benoodigde geodetische en fotogram metrische instrumenten tot in de kleinste bijzonderheden kon worden gevolgd. De bezoekers waren getroffen door de groote zorg, waarmede deze instrumenten worden gebouwd en niet minder door het groote aantal instru menten, dat in de verschillende afdeelingen in behandeling was. Het congres is voorbij. De gasten zijn weer naar huis gegaan, met voldoening over het bereikte, met nieuwe plannen voor de komende tijd. Wij behoeven er niet aan te twijfelen, dat deze tijd nieuwe vooruitgang zal brengen en de toepassingsmogelijk heid van de fotogrammetrie nog weer belangrijk zal uitbreiden, Zullen Nederland en Nederlandsch-Indië daarbij een grootere rol spelen dan voorheen? Wij hopen het. Wageningen, November 1930. H. F. VAN Riel. INHOUDSBEREKENING UIT COÖRDINATEN MET DE REKENMACHINE. «Was vor dem Kriege wünschenswert war, dass wir namlich «unsere Krafte auf die wirtschaftlich günstigste Weise ansetzen, «ist heute ein Gebot der Stunde. Wir können uns nicht mehr «den Luxus leisten, eine Mechanisierung zu unterlassen, wenn sie «wirtschaftliche Vorteile in Aussicht stellt. Es darf auch niemand «mit Rechnen Zeit vergeuden, die er besser einer höherwertigen «Tatigkeit widmen könnte», aldus Dr. O. Eggert en F. Koll in het voorwoord bij den 2en druk van «Geodatische Rechnungen mittels der Rechenmaschine»,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 19