landmeetkundige werk hebben te doen, in hun werkwijzen een zoo vreemdsoortig beeld vertoonden. Een gelukkige uitzondering maakte een jongeman, die les gehad had aan een school, die zoo klein was, dat een landmeter van het Kadaster daar les kon geven als nevenbetrekking. Jammer genoeg voor het landmeten is die school thans gesloten. Langs dezen weg zou m.i. reeds enorm veel te bereiken zijn. De beinvloeding is echter het sterkst in de practijk. Indien men bij de uitvoering van de onder A genoemde werken de kadasterlandmeter een leidende functie geeft, dan zal hij vooral in de komende jaren gelegenheid krijgen, een staf van menschen te kweeken, die niet alleen aan redelijke eischen voldoen, doch die tevens iets van het Kadaster hebben geleerd en dit als bron van hun eigen kennis zullen blijven zien en waardeeren. Dit is een lange weg doch die uiteindelijk ons vak en ook het Kadaster in een betere positie zal brengen. Thans klaagt men in het Kadaster over miskenning; ik ben ervan overtuigd, dat de door mij gewezen lange weg van orga nische samenwerking met krachten, die aanvankelijk van het Kadaster uit gevoed moeten worden, aan het Kadaster de mede strijders zal opleveren voor een goede behartiging van zijn be- langen. Is Amsterdam daar geen mooi voorbeeld van? Hier is het plan voor de hermeting uitgegaan van een gemeente, die roemen mag op het bezit van een goeden eigen dienst. Hier heeft men zelf organen en weet wat geeischt moet worden. Doch hier is het ook de Gemeente geweest, die ook op kadastraal terrein de radicaalste eischen gesteld heeft, volgens sommigen zelfs te radicaal. Ik zie in de ontwikkeling der landmeetkunde in de Technische Overheidsdiensten langs den weg van het scheppen van goed werkende en wetenschappelijk georiënteerde organen een taak, die voor ons vak van belang is en waarvoor de hulp van het Kadaster kan en moet worden ingeroepen. En het Kadaster mag die hulp geven. Want de gedachte aan concurrentie blijve hier ver. Ik kan mij denken, dat een jong landmeter hier denkt aan een bedreiging in zijn functie. Doch dat is een vergissing, klevend aan een bepaalde interpretatie van die functie. Dat voert mij echter te ver en daar zou ik een an dere lezing ever kunnen houden! Doch kort wil ik hier als mijn 164

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 200