de afdeeling Den Haag. Hieraan was een bezoek aan het vlieg veld Waalhaven verbonden, waar de afdeeling luchtfotografie van de K. L. M. werd bezichtigd. De chef dezer afdeeling, de heer Corsten, gaf hierbij eene uiteenzetting van de wijze, waarop de foto's worden gemaakt, terwijl Prof. Schermerhorn liet zien, hoe de foto's worden onthoekt en op welke wijze daarna een kaart wordt vervaardigd, waarbij hij de daarvoor gebezigde appa raten demonstreerde. Dit was alles zeer interessant en de leden onzer vereeniging hebben het zeer gewaardeerd, van nabij kennis te kunnen maken met deze nieuwe werkmethode. EEN GEMEENE HEG. Een heg kan «gemeen» zijn zonder «gemeen» te zijn en ze kan ook «gemeen» èn «gemeen» zijn! Dit komt omdat het be grip «gemeen» is uitgegroeid tot verschillende begrippen. Dat een heg vol doornen een gemeene heg kan zijn, behoeft geen betoog en dat een heg «gemeen» kan zijn in den zin van «ge meenschappelijk», is ook bekend. De moeilijkheden ontstaan bij de vraag «Is die heg gemeen in den zin van gemeenschappelijk Dat een heg die op de juiste grens is gezet, «gemeenschappelijk» kan zijn, spreekt van zelf, maar dat een heg, die niet op de kadastrale grensscheiding staat, toch ook een gemeene heg kan zijn, dat spreekt minder van zelfDaarover is al heel wat te doen geweest. Ongeveer een half jaar geleden is die quaestie nog weer eens aan de orde geweest bij het Haagsche Hof. Een Voorschotenaar was de gelukkige eigenaar van een stuk land, dat aan één zijde was afgesloten door een zeer oude en zeer breede heg. Door een of ander toeval was deze gelukkige er achter gekomen dat op het kadaster een andere grens stond aangegeven dan de bewuste heg. Volgens het kadaster zou n.l. het terrein van onzen Voorschotenaar zich óók nog een stuk buiten de heg uitstrekken. Met déze kennis en met een bijl ge wapend, trok de man op een goeden dag heggewaarts en velde met forsche slagen lid na lid van de heg, met het resultaat dat ten slottede heg was weg De buurvrouw van onzen heggehakker een bollenkweekster had reeds vóór de Voorschotenaar te velde trok, van het voor- 175

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 211