179 Wij nemen daaruit een klein gedeelte over en wel dat, waar gesproken wordt over een instelling, waarvoor hier in den lande wel eenige belangstelling bestaat. llló al. 3. De studie te Wageningen schiet in dit opzicht*) schromelijk te kort, zooals ook door de Hollandsche afgevaardigden wordt beaamd. Weliswaar worden de candidaat-landmeters overeenkomstig het bepaalde bij artikel 12 alinea 3 van Staatsblad 1923 N°. 455 gedurende een deel van de zomervacantie tewerkgesteld op een der kadaster-kantoren in Nederland en staan dan onder oppertoezicht van den heer L. C. F. Pol derman, doch deze practische opleiding heeft niets om het lijf, met het gevolg, dat de landmeters bij aankomst in Indië nog gedurende 19 maanden in verschillende onderdeelen van het vak practisch moeten worden onder wezen. (Jaarlijks te verkrijgen bezuiniging Eene door mij gedachte wijziging in de opleiding zou den Lande naar schatting jaarlijks minstens eene besparing kunnen geven van 30.000. gebaseerd op eene opleiding van 4 landmeters; indien door mij ware beschikt over de noodige kennis en ervaring in dit opzicht, zou voor de 10 landmeters, welke in den eersten tijd jaarlijks werden uitgezonden, eene bezuiniging van 63.000.kunnen zijn verkregen; een terzake handelend voorstel zal door mij worden ingediend. Evenwel kan bedoelde practische vorming slechts haar beslag krijgen met instemming van den Senaat van de Landbouw-Hoogeschool te Wa geningen. Met de noodzakelijke wijziging van het lesrooster zou tevens gepaard kunnen gaan een herziening van het leerprogramma, dat m.i. in sommige opzichten te overbelast is. De regeling van alle details zou slechts in Holland kunnen geschieden, alwaar tevens te beoordeelen ware in hoeverre andere diensten daarin zouden kunnen worden betrokken; na de te voeren besprekingen kan eerst sprake zijn van een juiste kostenberekening. Aanbeveling verdient het bij het vaststellen der details tevens rekening te houden met de opleiding in andere landen, waartoe in de eerste plaats Duitschland en Zwitserland gerekend moeten worden. De tijd en de moeite, die zich de landmeter van het Kadaster in Nederland getroost om de aanstaande Indische landmeters iets van de practijk van het landmeten te leeren in den tijd, dat de candidaten bij het Kadaster hier te lande zijn gedetacheerd, worden door den Heer von Michalofski wel zeer slecht ge- Bedoeld is hier het practische deel van de opleiding.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 217