ig8 nemingen werd een vermenigvuldigconstante afgeleid die i c.m. per ioo M. te klein zou zijn, welke waarde zich zeer goed aansluit bij de uit den vereffenden vierhoek bepaalde waarde van 1,5 c.m. Dit artikel kan generlei aanspraak maken op volledigheid. Vele interessante dingen betreffende instrument en baak moet ik onbesproken laten. Degenen, die hier iets meer van willen weten kan ik aanbevelen te lezen: Optische Distanzmessung und Polar- koordinatenmethode von R. Boszhardt. Verlag Konrad Witt- wer, Stuttgart (prijs 8 mark). Dit boekje bevindt zich ook in de bibliotheek der vereeniging. Doel is slechts geweest nog eens de aandacht te vestigen op een instrument, dat met slechts één aflezing onmiddellijk den gevraagden afstand geeft, en dat hierdoor een zeer groote practische bruikbaarheid heeft verkregen, een bruikbaarheid, die tot dusverre door geen enkelen anderen tachymeter is geëvenaard, laat staan overtroffen. N. D. Haasbroek. Amsterdam, October iQ31 OPEN BRIEF AAN DEN HEER I. BOER Hzn. Hooggeachte Heer Boer, Ongetwijfeld zult U met bevreemding kennis nemen van in houd en vorm van deze brief. Dat ik deze vorm koos, moge rechtvaardiging vinden in de algemeene belangstelling welke het onderwerp verdient; dat ik me tot U wend, vindt gereede ver klaring in het feit, dat U de eerste onderteekenaar zijt van het verzoek aan het bestuur van onze vereeniging om een referendum. Dat heeft bij mij teleurstelling gewekt. Het is toch van alge meene bekendheid dat de reorganisatie van de kadastrale dienst reeds meer dan een kwart eeuw de belangstelling van onze ver eeniging geniet. Vele inzichten en denkbeelden zijn geopperd, besproken, losgelaten of behouden en uitgewerkt. Maar als iets geheel nieuws kwamen de bureaux van de landmeetkundige dienst, geregeld bij Min. Besl. van 18 Dec. '30. Tot heden ver scheen er voor zoover mij bekend, geen enkel verklarend, be schouwend of critisch artikel over. Op de algemeene vergade ring werden ze voor 't eerst en voorloopig besproken, maar nog

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 236