Hypotheekbewaarders bij de practische opleiding der jongelieden, die aan hunne zorgen waren toevertrouwd gedurende een deel der zomervacantie. Wanneer men weet, dat van de Heeren Ingenieurs-Verificateur steeds de grootste medewerking ondervonden werd en er naar gestreefd werd, de candidaten zooveel mogelijk geplaatst te krijgen aan Kadasterkantoren, waar zij metingen van eenigen omvang konden meemaken, en wanneer men persoonlijk ondervonden heeft, hoe door de Heeren Nederlandsche landmeters moeite noch tijd gespaard werd om in den korten detacheeringstijd den can- didaat-Indische landmeters zooveel mogelijk practische kennis bij te brengen, dan moet het wel recht onaangenaam aandoen, dat er in het rapport van den Heer von Michalofski geen woord uan lof voor de Nederlandsche collega's voorkomt en hij ter zake alleen maar meedeelt: «dat bedoelde practische opleiding niets om het lijf heeft, met het gevolg, dat de landmeters bij aankomst in Indië nog gedurende 19 maanden in verschillende onderdeelen van het vak practisch moeten worden onderwezen Die beschouwing van den Heer von Michalofski bevreemdt mij te meer, omdat ik genoemd diensthoofd gedurende zijn kort verblijf in Nederland in de laatste helft van 1930 in de gelegenheid gesteld heb van al de door mij ingediende rapporten kennis te nemen. Dat de practische opleiding aan den Landmeterscursus, ver bonden aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen, veel beter zou kunnen zijn, wanneer men de beschikking had over een behoorlijk geodesiegebouw, dat aan matig te stellen eischen voldoet, is noch voor het College van Bestuur van dien cursus, noch voor andere ingewijden een geheim. Reeds sedert tal van jaren wordt door Professor Dieperink, als Voorzitter van dat College van Bestuur, alles in het werk gesteld om aan te toonen, hoe dringend noodig het is een betere localiteit te verkrijgen, hoofdzakelijk ten behoeve van de practische opleiding der a.s. landmeters. In al mijn rapporten aan het Ministerie van Koloniën is de zeer treurige toestand aangetoond, waarin het gebouw «de Valk» te Wageningen verkeert, welk gebouw geheel ongeschikt is voor het doel, waartoe het gebezigd wordt en is de dringende nood zakelijkheid bepleit van den bouw van een eenvoudig geodesie gebouw. Van mijn rapporten zijn door het Ministerie van Ko loniën steeds afschriften gezonden aan het Ministerie van Binnen- landsche Zaken en Landbouw en aan het Ministerie van Financiën, doch, voor zoover mij bekend is, bestaat er nog geen uitzicht op verbetering van den bestaanden toestand. Om de candidaat-landmeters in de gelegenkeid te stellen zich 207

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 247