practisch goed te kunnen bekwamen in de behandeling van meet-, teeken- en rekeninstrumenten, is een eerste vereischte, dat de Landmeterscursus wordt overgebracht naar een daarvoor in alle opzichten geschikt gebouw. In de tweede plaats zal de opleiding met een jaar verlengd moeten worden en de candidaten voor zij hun landmeters examen doen gedurende dat jaar practisch worden werkzaam gesteld, om zich behoorlijk te kunnen inwerken in driehoeks meting, veelhoeksmeting en detailmeting. Deze eischen zijn onafwijsbaar voor de goede vorming van den landmeter. Dat de landmeters bij aankomst in Ned. Indië daarna nog minstens een jaar in verschillende onderdeelen van het vak prac tisch moeten worden onderwezen, begrijpt ieder Kadasterambtenaar. De Ingenieurs, houtvesters en andere technische ambtenaren, die, na hunne studie in Nederland volbracht te hebben, een werkkring in Ned. Indië verwerven, hebben zeker nog wel een practische leerschool van i a 2 jaren noodig, voordat zij zelf standig werkzaam kunnen worden gesteld. Wanneer het nog eens zoover komen zal, dat aan bovenver melde eischen voor de practische opleiding der a.s. landmeters kan worden voldaan, kan de kadastrale dienst in Ned.-Indië tevreden zijn. Met de meeste belangstelling zal kennis genomen worden van de verbetering in de landmeters-opleiding, zooals de Heer van Michalofski zich die voorstelt en van de belangrijke bezuiniging, die hij daarbij denkt te bereiken. Laat hij echter niet uit het oog verliezen, dat aan de Land- bouwhoogeschool in Wageningen geen landmeters voor het Kadaster worden opgeleid, maar dat daar plaats vindt de vorming van den landmeter voor Nederland en voor Ned. Indië in den meest uitgebreiden zin. Ook in Duitschland aan de technische hoogeschool in Berlijn en in Zwitserland aan de technische hoogeschool in Zürich heeft de opleiding plaats van landmeters, die na volbrachte studie werkzaam kunnen zijn als privaat-landmeter, kadasterlandmeter of landmeter bij de Spoorwegen, kanaalaanleg, bouwmaatschap pijen enz. L. C, F. Polderman, Montreux, 17 November 1931. 208 Oud-hoofd van den kadastralen dienst in Ned. Indië.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 248