PRACTIJKINDRUKKEN IN ZWITSERLAND. Naar aanleiding van onze practijktijd in Zwitserland, welke door den Heer Feenstra en door mij dit jaar bij wijze van proef werd medegemaakt, zouden we gaarne onze bevindingen in het algemeen weergeven. Doel was, ons met de toepassing van de optische afstandsmeting nader kennis te maken, zoodat we in Zwitserland plaatsing zochten, waar reeds sedert eenige jaren, deze methode van meten bij de hermeting wordt toegepast. Om in Zwitserland landmeter te kunnen worden is noodig, dat men het landmetersdiploma van de «Technische Hochschule» in Zurich, van de Universiteit te Lausanne of van een hiermede gelijkstaande opleiding bezit. Na deze theoretische opleiding volgt een practijktijd van minstens twee jaar, voor men het practische examen mag doen. Daarna verkrijgt men dan het z.g. «Geometer- patent». Wat nu de hermeting betreft, zoo berust de opperste leiding en het toezicht bij de Bond. De metingen van het driehoeksnet zijn uitgevoerd door de «eidgenossische Landestriangulation» en wel voor de ie, 2e en 3e ordemetingen. De berekening hiervan is ge schied in rechthoekige koördinaten, volgens de conforme, scheef- assige cylinderprojectie. De uitvoering van de hermeting is opgedragen aan de Kantons en de duur ervan is gesteld op 60 jaar. De 4e ordemetingen, die bij het werk van de «Landestriangulatie» aansluiten worden nu uitgevoerd door ambtenaren, die door de Kantons zijn aangesteld z.g. «Trigonometer», maar ook wel door de particuliere bureaux. Een gedeelte van de 4e ordemetingen dus en verder de geheele polygoon en detailmeting gebeurt door de particuliere bureaux, aan het hoofd waarvan een «Grundbuch geometer» staat; dus iemand die het «eidgenossische Geometerpatent» bezit. Van een dergelijk bureau moet men zich geen al te groote voorstelling maken. Het personeel is meestal niet groot in aantal. Soms doet de «Geometer» alles alleen, soms heeft hij een of meerdere «Techniker en Zeichner» in dienst. Deze hulpkrachten, die weinig theoretisch geschoold, maar meer door de practijk gevormd zijn, worden meestal door de landmeter zelf opgeleid. Deze bureaux staan onder toezicht van de door de Bond aange stelde Kantonsgeometer. 2og

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 249