Natuurlijk staan we direct voor de vraag, hoe nu een «Grund- buchgeometer» werk vindt. Dit gebeurt op de volgende wijze. Ter behartiging van de onderlinge belangen zijn de «Geometers» vereenigd in een bond en zijn er van de verschillende werk zaamheden tot in de kleinste details eenheidsprijzen vastgesteld. Indien nu een gemeente moet worden hermeten, dan worden in deze gemeente de diverse werkzaamheden door een speciale com missie, bestaande uit een vertegenwoordiger van de Bond, de Kantonsgeometer en een vertegenwoordiger van de bond van «Geometer», opgenomen en wordt van het totaal een kostenbe rekening gemaakt. Ter verduidelijking zij hier vermeld, dat men onder gemeente verstaat een dorp met omgeving. Eenige van deze gemeenten vormen een z.g. «Bezirk» en deze vormen op hun beurt de Kantons. Een Bezirk is dus ongeveer hetzelfde als bij ons een gemeente. De «Grundbuchgeometers» die nu voor het werk in aanmerking wen- schen te komen, kunnen zich bij het bestuur van de gemeente vervoegen, hetwelk dan beslist welke «Geometer» de metingen zal uitvoeren. Bij metingen uitgaande van een Bezirk of van een Kanton volgt men dezelfde weg. In de practijk is het natuurlijk zoo, dat een «Geometer», die goed voldaan heeft, de gemeenten die hij heeft hermeten, voor verdere meting behoudt. Hierbij komt het particuliere stelsel naar voren. Een goede landmeter, niet alleen in z'n vak, maar iemand die ook bij de bevolking geliefd is, be hoeft zich nooit bezorgd te maken over gebrek aan werkzaam heden, echter bestaat het bezwaar dat men meer werk wil doen dan mogelijk is, terwijl het gevaar hier in schuilt, dat de nauw keurigheid er door zal lijden. Daarom moet er ook een goede controle zijn zoowel op de werkzaamheden op het terrein zelf uitge voerd, als op de werkzaamheden die op het kantoor worden gedaan. Men moet dit laatste niet overdrijven, daar de geometer er zelf groot belang bij heeft, zoo nauwkeurig mogelijk te werken. Daarnaast is het moeilijk om een nieuw kanton te vestigen. De kosten van meting dragen naar evenredigheid de Bond, de Kantons, de Gemeenten en de eigenaars. Hoe gebeurt de hermeting van een gemeenten? De drie hoeksmeting is nu reeds geschied. Op hooggelegen punten, toppen van heuvels en dergelijke heeft men ruwbewerkte hardsteenen palen z.g. signalen geplaatst, die uit enkelepuntsbepaling in coör- 2 IO

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 250