wordt een nieuwe steen er tusschen geplaatst. Verder benoodigt men ook buizen en in de steden plaatst men koperen bouten in de muren of heeft men kruizen gehakt in de trottoirbanden. Daar in Zwitserland hypotheek op een gedeelte van een perceel mogelijk is, zijn ook de eventu'eele hypotheekgrenzen vastgelegd. Wat de nauwkeurigheid betreft waarmede gemeten moet worden, zoo zij vermeld dat het land ingedeeld is in gebieden. Instruction gebied I. Gronden die een zeer hooge waarde vertegenwoordigen, dus bouwterreinen in steden en dergelijke. Deze beslaan 0,3 °/o van het totale hermetingsgebied. Instruction gebied II. Gronden die een vrij groote waarde hebben b.v. best kultuurland, dorpsgronden, enz. Instruction gebied III. Gronden met minder waarde b.v. alpenweiden en bosschen. Dit is ongeveer 2/3 van het totale oppervlak van de hermeting. Aan deze gebieden zijn dus verschillende eischen van nauw keurigheid gesteld bij de meting en tevens wordt al naar gelang de waarde minder is, de schaal waarin gekarteerd wordt grooter. De meting zelf, ook de hermeting van de steden, geschiedt thans zoo goed als geheel volgens de optische afstandsmeting, terwijl ook de Fotogrammetrie een steeds grooter wordende plaats inneemt. In het totaal wordt 95 °/o van de oppervlakte volgens deze methoden hermeten. Men neemt twee arbeiders mee, die ieder voorzien van een afleesbaak van punt tot punt gaan en meestal ook nog een meetband of 5 meter lat om korte afstanden op te meten. De opzet van meting is, om met voldoende nauwkeurigheid zoo snel mogelijk te werken. Welk instrument gebruikt men nu? Het meest wordt de «Bosshardt-Zeiss» theodoliet toegepast, daarnaast de «Wild», de «Aregger-Kern» en het «Breithaupt» instrument. De «Bosshardt-Zeiss heeft zijn groote opgang vooral te danken aan het feit, dat de afstand direct herleid wordt tot de horizon, wat veel rekenen bespaart. Toch werd in het hooggebergte tot nog toe veel het «Wild» instrument gebruikt, omdat dit instru ment zeer licht gebouwd en het stalen pantser voor de verpakking buitengewoon handig is, hetgeen een gemakkelijk vervoer waarborgt. Het nieuwste «Bosshardt-Zeiss» instrument is daarom ook veel lichter gebouwd, terwijl de kijkerbuis veel korter geworden is, 212

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 252