door het inbouwen van een prismastelsel, waardoor de stralen- gang dezelfde lengte heeft gehouden. De afleesmikroscoop is nu ook naast de kijker gebouwd en de helderheid van de af lezing is nog vergroot. Het geheel is verpakt in een metalen pantser en het gewicht bedraagt thans 9,3 K.G. De aflezing geschiedt op een horizontale houten baak, die van gaten is voorzien, om het geheel zoo licht mogelijk te houden. De baak heeft aan de voorzijde een dunne metalen plaat waarop een streepverdeeling is aangebracht met 2 nonien. Met deze baak kan men afstanden tot 120 a 140 meter nauwkeurig in cen timeters aflezen. Voor grootere afstanden heeft men een langere baak, die voorzien is van een twee centimeter verdeeling, daar over deze afstanden bij een centimeter verdeeling niet goed is af te lezen. Hiermede meet men afstanden tot 250 meter. De nieuwste baken hebben alle een twee centimeter verdeeling. Het principe, berust op coïncidentie van een noniusstreep met een baakstreep, hetgeen wordt verkregen doormiddel van een trommel met cen- timeterverdeeling, die verbonden met een planparallelle plaat een translatie van de lichtstralen geeft bij draaiing. In het instrument leest men nu de meters en decimeters af en op de trommel de centimeters. Het instrument is zoo gebouwd dat altijd minstens twee strepen tot coïncidentie kunnen worden gebracht. De horizontale baak is verbonden aan een verticale afgeplatte holle buis van licht materiaal en op het afgeplatte gedeelte voorzien van een blokverdeeling in centimeters. Ze eindigt in een koperen stift, die op de terreinpunten geplaatst wordt. Deze verticale baak dient voor aflezing van de hellingshoek. Op het punt n.l. waar het instrument is opgesteld, meet men de hoogte tot de tweede as en stelt dan de horizontale draad op deze hoogte op de verticale baak in, waarna de hellingshoek wordt afgelezen. Het verticaal stellen geschiedt doormiddel van een doosniveau, terwijl de baak wordt vastgezet met twee zijdelings aangebrachte stangen. De horizontale baak is voorzien van een vizierinrichting en kan zoowel horizontaal als verticaal worden verschoven Dit is van veel belang in een boschrijke omgeving. De opstelling van het geheel gaat buitengewoon snel. 213

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 253