totale sluitfout in de afstand wordt evenredig ingedeeld, naar de lengte der polygoonzijden. Bij het opnemen van een polygoontrek heeft men, naast het oude Kadasterplan waarin de polygonen bij de «Vermarkung» zijn ingeschetst, een schets van het terrein, waarop in potlood, met letters, die ook in het formulier van opname zijn opgenomen, word} ingewerkt wat gemeten is, dit vergemakkelijkt de uitwer king op het bureau ten zeerste. Door het zeer geaccidenteerde terrein zijn de polygoonzijden kort, meestal overschrijden zij de 100 meter niet. Zooals reeds gezegd zijn de hoofdpolygonen aangesloten aan de z.g. signalen, die door enkele puntsbepaling bepaald zijn. Wordt zoo'n trek te lang, men gaat tot ongeveer 1200 meter, dan wordt in het midden een punt als knooppunt berekend. De grondeigenaars moeten zorgen, dat de steenen ten opzichte van elkaar zichtbaar zijn. In boschrijke omgeving b.v. is voor geschreven, dat de eigonaar er voor moet zorgen, dat minstens een meter bosch is weggehakt langs alle grenzen. Is dit niet het geval dan kan de landmeter de tijd, die noodig is om het hout weg te ruimen in rekening brengen en de kosten zijn dan voor de eigenaar. In de practijk is een bepaald systeem van meten naar voren gekomen, volgens hetwelk men het snelste kan werken. Bij systeemloos opmeten is de snelheid veel geringer. Een voorbeeld ervan is het volgende. Stel, dat we vanuit een polygoonpunt een boschrand willen opnemen. De arbeider loopt nu langs deze rand met een alleesbaak en plaatst deze nu en dan aan de rand van het bosch. Hij stelt haar niet volledig op, maar houdt haar zoo, dat de bel van het doosniveau zoo goed mogelijk inspeelt. Voor de hoekmeting is nu voldoende, dat we alleen met het visier van de kijker gericht zijn. We lezen nu echter de hoek niet direct af, maar eerst de afstand, de arbeider kan dan n.l. weer verder gaan en en heeft als wij de hoek hebben afgelezen, reeds weer op het volgende punt opgesteld. De aflezing van de hoeken geschiedt met een streepmicroscoop en gaat bij het oude instrument tot halve minuten. Desgewenscht wordt thans het instrument geleverd, voorzien van een micrometer- schroef met trommel, waardoor de nauwkeurigheid van de af, lezing tot 2" sexagesimaal of 5" centesimaal opgevoerd is. De 215

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 257