volgorde van de stof belangrijk afwijkt van die in bestaande leerboeken. Van het zeer eenvoudige wordt vlug opgeklommen tot de oppervlakken, de regelmatige veelhoeken en berekeningen in driehoeken, vierhoeken en veelhoeken. De constructies nemen een voornamen plaats in. Het tweede deel, dat hierbij aansluit, zal beginnen met de gelijkvormige driehoeken, waarbij de ver menigvuldiging van figuren tot grondslag gekozen is. Het eindigt met inhoudsberekeningen en korte beschouwingen over ellips, hyperbool en parabool. Een nadere beschouwing van dit frisch aandoende werk, doet al spoedig bemerken, hoe hier iemand van groote ervaring op onderwijsgebied aan het woord is. De betoogtrant is rustig en overtuigend en de wijze, waarop de vele figuren zijn geteekend is een treffende illustratie van het feit, dat vooral in de meet kunde het zelf doen voor den leerling een eerste vereischte is. Schrijver heeft langademige abstracties weten te vermijden en heeft verder door vele vraagstukken, waarvan achterin het boek de antwoorden zijn vermeld, het werk geschikt gemaakt voor degenen, die door zelfstudie zich de stof eigen moeten maken. Omdat hier het dynamische element in de meetkunde zoo op de voorgrond geplaatst is, lijkt dit werk mij uitermate geschikt om bestudeerd te worden door hen, die deze tak der wiskunde moeten bestudeeren, om haar later in de landmeetkunde te kunnen gebruiken. Wij meenden dan ook daarom dit werk hier eenigs- zins uitvoerig te moeten bespreken. Wij zien met belangstelling uit naar de volgende deelen en en wenschen den schrijver toe, dat zij evengoed mogen slagen als het eerste deel. T. AANVULLING VAN HET VERSLAG DER ALGEMEENE VERGADERING. (Zie Tijdschrift voor K. en L. 1931, 5e afl. bladz. 165 174). Bladz. 171: De heer Houben deelt nog een en ander mee van de organisatie te Eindhoven. Het Hoofd van het Bureau aldaar, onder wien 12 Landmeters, 2 adspirant-landmeters, 10 teekenaars en 4 tijdelijke rijksklerken werkzaam zijn, besteedt gemiddeld meer dan 50 tijd aan productieve arbeid. Spr. bestrijdt de beweringen aangaande de duurte der bureaux. 222

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 264