In deel III wordt de theorie der eigenlijke nomogrammen ontwikkeld, eerst die van nomogrammen op een evenwijdig schalenstelsel, en daarna die van nomogrammen op een snijdend schalenstelsel. Een afzonderlijk hoofdstuk is gewijd aan de verbeteringen van nomogrammen door projectieve vervorming der schalen. Verder worden nu behandeld nomogrammen op een gebogen schalenstel met afzonderlijke dragers, vervolgens met eene gemeenschappelijke drager van willekeurigen vorm. Thans komen aan de beurt kegelsnede-nomogrammen en daarna tenslotte de kubische nomogrammen. Deel IV geeft aan methoden om tot scheiding der veranderlijken te geraken. Deel V bevat nog enkele aanvullende hoofdstukken o.a. over nomogrammen met gebroken schalen. Door een groot aantal vraagstukken wordt den lezer de ge legenheid geboden zijn verworven inzicht te verdiepen. Met het schrijven van dit leerboek heeft de Heer Nottrot in ons land baanbrekend werk verricht en zonder twijfel zal het verschijnen van dit werk een belangrijke stoot geven aan de beoefening van de jonge wetenschap der nomografie. Aan de typografische uitvoering is veel zorg besteed, zoodat wij zonder eenig voorbehoud den lezers van dit tijdschrift het werk ernstig kunnen aanbevelen. C. J. Kluvers, Het kadaster, de hypothecaire boekhou ding en het scheepsregister. N. V. P. Noordhoff, Gro ningen (prijs f 2.75). Van de drie in den titel van dit boek genoemde zakeu, is het kadaster eene instelling, waarover weinig niet volkomen ingewijden zich eene juiste voorstelling hebben gevormd. Aan de eene kant zijn daardoor dikwijls de verwachtingen overspannen, terwijl anderzijds het nut van dit instituut door vooroordeelen niet tot zijn recht komt. Aan deze bezwaren komt het werk van den Heer Kluvers in belangrijke mate tegemoet. Uitgebreide besprekingen toe gelicht met voorbeelden en teekeningen, zijn gewijd aan de techniek van het kadaster, zonder dat schrijver zich in de eigenlijke landmeetkunde heeft verloren. Er wordt verder een zeer volledig 24

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 28