overzicht van de inrichting van de kadastrale en hypothecaire boekhouding gegeven en hare bijhouding. Na deze uiteenzetting geeft schrijver beschouwingen over de betrouwbaarheid van de hypothecaire en kadastrale gegevens, terwijl tevens besproken worden de pogingen tot verbetering van ons hypothecair stelsel en van ons kadaster. De behandeling van het scheepsregister en een overzicht der tarieven vormen het slot van het boek. Blijkens het voorbericht is het boek bestemd voor hen die studeeren voor het 2e gedeelte van het notarieele staats-examen, en daarnaast voor allen die met de behandelde instellingen in aanraking komen. Wij meenen echter in het boek ook vele dingen te hebben aangetroffen, die onze lezers zullen interesseeren waar door wij het hier op deze plaats in de belangstelling van de lezers warm meenen te moeten aanbevelen. Neue geschlossene formel der normalen schwere in Meereshöhe, von Prof. Dr. Techn. A. Fasching, Budapest 1930. Sonderheft 1 zu den «Mitt. des Kgl. Ung. kart. Inst.*. Deze studie bevat de oplossing van de vraag hoe de waar schijnlijkste formule luidt voor de verandering in grootte van alle zwaartekrachtsvectoren van denzelfden geoid. Rationelle konforme Koordinatensysteme insbesondere für ausgedehnte Aerophotogrammetrische aufnahmen, von Ludwig Herczeg, Budapest 1930. Sonderheft 2 zu den «Mitt. des kgl. ung. Kart. Inst.» Onder de veelvuldige opgaven van de practische geodesie is een der gewichtigsten deze: het vinden van een eenvoudige doch voldoende nauwkeurige benaderingsmethode voor de coördinaten berekening van groote gebieden. Aldus vangt aan het voorwoord van deze studie, waarin schr. geeft eene uiteenzetting van een eenvoudige rekenmethode van Prof. Dr. A. Fasching. Voor het bereiken van het einddoel, d.w.z. de verkrijging van vlakke coördinaten, worden de in het terrein gemeten punten onmiddellijk, naar de wetten van de stereografische, resp. cylinderprojectie, op het platte vlak geprojecteerd volgens een benaderingsmethode, waarbij de numerieke waarden van argumenten van de lengte en .ricbtingsreductie uit een triangulatie schets worden bepaald. 2,5

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 29