De ontwikkelde methode is zeer eenvoudig en het bestudeereii overwaard. Topographie, Leitfaden für das topographische Aufnehmen, von Dr. Ing. P. Werkmeister, Berlin Verlag von Julius Springer, 1930. (R. M. 10.50; geb. R-. M. 12. Het werk geeft al hetgeen noodig is voor het vervaardigen van een topografische kaart. Bekendheid met het landmeten wordt bij den lezer niet ondersteld. Eerst worden behandeld de instru menten, daarna de meetmethoden, vervolgens de grondslag en de uitvoering der meting en ten slotte de kartografische be werking der meting en de vermenigvuldiging van de kaarten. Dr. Ing. H. Müller behandelt in een afzonderlijk hoofdstuk het ontstaan van de terreinvormen. Met dit moderne werk wordt een leemte in de literatuur aan gevuld. Voor ieder, die zich met de topografie bezig houdt, is dit boek een uitstekende leiddraad. De volledigheid van de bij eengebrachte stof en de heldere betoogtrant zijn zeer te roemen. Handbuch der Vermessungskunde von Weil. Dr. Phil, h. c. W. Jordan, fortgesetzt von Weil. Dr. C. Reinhertz, neunte erweiterte Auflage, bearbeitet von Dr. O. Eggert. Zweiter Band, erster HalbbandFeld- und Landmessung Stuttgart J. B. Metzlersche Verlagsbuchhandlung 1931. (R. M. 26.in linnen band R. M. 29.50). Vergeleken met de vorige druk heeft de behandelde stof een sterke uitbreiding ondergaan. Volslagen omgewerkt zijn die gedeelten, welke de instrumentenkunde behandelen. De omwen teling van de laatste jaren in den bouw der instrumenten en in de optische hulpmiddelen maakte dit noodzakelijk. Speciaal te noemen zijn hier de dubbelbeeld-afstandsmeter en de nieuwere centreerings hulpmiddelen. De behandeling van de puntsbepaling is uitgebreid met onderzoekingen van de nauwkeurigheid van verschillende gevallen. Het hoofdstuk over de veelhoeksmeting is aangevuld met eenige zeer fraaie beschouwingen. De kaar- teeringsinstrumenten zijn thans ook volledig behandeld en er werden nog eenige nieuwe vormen van den planimeter opgenomen. Eveneens is rekening gehouden met het toenemende gebruik van de rekenmachine. Kortom, alles wat de laatste tijd aan nieuwig- 26

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 30