HET INTERNATIONALE CONGRES VOOR FOTOGRAM- METRIE TE ZÜRICH 1930. Het bijwonen van een internationaal congres voor een jonge wetenschap als de fotogrammetrie heeft een buitengewone aan trekkelijkheid. Zoo'n bijeenkomst wekt een soort oudejaarsavond stemming. Zij noopt tot een terugblik op de jaren, die sedert de vorige bijeenkomst zijn verloopen, zij dwingt tot een samenvatting van het bereikte, zij prikkelt tot voorwaarts gaan, tot uitbouw, tot medewerken in de toekomst. Met den terugblik kan men niet ontkomen aan den indruk, dat er in de laatst verloopen jaren geweldig is gewerkt en dat die werkzaamheid rijke vruchten heeft gedragen. In de eerste plaats in de «Internationale Gesellschaft> zelf. Het eerste congres, te Weenen vóór den oorlog gehouden, was een begin, een samenkomst van enthousiaste voorstanders, echter in hoofdzaak uit landen, waar de toenmalige methoden de terrestrische fotogrammetrietoepassing zouden kunnen vinden, wèl internationaal dus, maar door de toepassingsmogelijkheid beperkt. De oorlog bracht de beheersching van de lucht en breidde daardoor de mogelijkheid van toepassing, en ook de belangstelling uit tot de geheele wereld. Wij weten echter hoe moeilijk het geweest is de voormalige tegenstanders weer tot samenwerking te brengen. Het is in 1926 Duitschland geweest, dat in samenwerking met Oostenrijk pogingen deed om op te bouwen. Op dat tijdstip waren alleen in die beide landen nog resten van de vroegere organisatie over (de «Landesgesellschaften»). Er werd een congres bijeengeroepen, zonder eigenlijke organi satie, het buitenland fungeerde er als gast met groote rechten. 22 landen zonden belangstellenden te Berlijn bijeen. Er werden in hoofdzaak voordrachten gehouden met instructieve strekking, waarbij een ruime plaats aan buitenlanders werd afgestaan. Bovendien kregen de diverse landen de gelegenheid, zich te uiten over hetgeen in hun land op fotogrammetrisch gebied was gedaan. Een tentoonstelling gaf gelegenheid, dat werk te toonen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 3