4 en kennis te nemen van de instrumenten, die voor dat doel waren geconstrueerd. Dat congres heeft in den daarvoor gekozen vorm uitstekend voldaan, de belangstelling werd gewekt, de werkers in de diverse landen hebben elkaar gevonden, de behoefte aan internationale organisatie is duidelijk gebleken. De oude internationale Gesell- schaft bleek evenwel niet te beantwoorden aan de moderne op vattingen van wetenschappelijke samenwerking der verschillende landen; de statuten deugden daarvoor niet; ze werden in 1926 eigenlijk al terzijde gezet, in afwachting van een reorganisatie. Door mondelinge gedachtenwisseling waren de vertegenwoordigers der verschillende 'landen wel in groote lijnen tot een nieuw ont werp gekomen en met die lijnen voor oogen kon in verschillende landen al iets worden gedaan voor de toekomst. Er werden in diverse landen, of in groepen van aan elkander grenzende landen z.g. «Landesgesellschaften» ingericht, met het kennelijk doel, deze, wanneer de statuten het zouden toelaten, in eén enkele organisatie te laten samenloopen, de nieuwe «interna tionale Gesellschaft». In 1928 had Duitschland opnieuw de gelegenheid het interna tionaal contact te versterken. Ter gelegenheid van de Internationale Luchtvaarttentoonstelling, (I. L. A.), werd te Berlijn een vergadering van de Duitsche «Landesgesellschaft» gehouden, die een bepaald internationaal karakter droeg, doordat vele Landesgesellschaften waren vertegenwoordigd en vele buitenlandsche leden der Duitsche «Gesellschaft» den tocht naar Berlijn hadden ondernomen. Uit 22 landen waren toen vertegenwoordigers aanwezig. Ook toen kon door instructieve voordrachten en het vertoonen van de voor uitgang sedert het congres algemeene belangstelling worden gewekt. Tevens werden belangrijke afspraken gemaakt. Het karakter der ontworpen statuten werd scherper omlijnd, er werd vastge steld, dat deze statuten op het eerstvolgend congres in behandeling zouden worden genomen, om zoo spoedig mogelijk tot een, laat ik zeggen, wettelijke organisatie te komen. Niet minder belang rijk was het besluit, dat de «Landesgesellschaft» in Zwitserland het eerstvolgend congres zou organiseeren. Zoo is de voorgeschiedenis geweest. In Zürich kwamen 317 deelnemers samen uit 34 landen. In 12 landen bestonden Landesgesellschaften, waarvan -de meeste

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 4