41 de fotogrammetrische opnemingen uit de lucht met het kadaster vliegtuig. Aan den Vermessungsdirektor te Bern zijn toegevoegd twee adjuncten, twee secretarissen, één opnemer-fotograaf en één piloot. Het toezicht op de uitvoering van de kadastrale driehoeksmeting is overgelaten aan de eidg. Landestopographie. Tot de taak der kantons behoort de perceelsmeting (behalve fotogrammetrische) met voorafgaande driehoeksmeting en delimi tatie, eveneens de verificatie der perceelsmeting en de bijhouding. Tusschen den Bond en de kantons kan een regeling worden getroffen voor de leiding en voor de verificatie der perceelsmeting. Van de 25 kantons heeft een g-tal de verificatie aan den Bond overgelaten. De delimitatie met afpaling en de perceelsmeting en ook het herleiden van de uit de lucht opgenomen foto's geschiedt bijna uitsluitend volgens «accoord», d.w.z. door grondboeklandmeters, die hun beroep als vrij bedrijf uitoefenen en wier verhouding tot den werkgever (Bond, kanton en gemeente) door een contract wordt geregeld. De bijhoud,ings m e tin gen zijn in de eerste plaats gericht op de bijhouding van het grondboek, zij geschieden door grondboek landmeters, die een vaste aanstelling hebben verkregen van den Staat of van een gemeente, echter ook wel door grondboekland meters- niet ambtenaren. Het patent van grondboeklandmeter wordt uitgereikt door het Dept. van Justitie en Politie nadat de candidaat het daartoe in gestelde examen met goed gevolg heeft afgelegd. Dit examen bestaat uit een theoretisch en een practisch gedeelte. Van het theoretische zijn vrijgesteld zij die in 't bezit zijn van het diploma van landmeetkundig ingenieur van de Technische Hoogeschool te Zürich of van de Ingenieursschool te Lausanne. Om tot het practische gedeelte te worden toegelaten moet de candidaat minstens 2 jaar praktisch als landmeter hebben gewerkt, hiervan minstens 1 V2 jaar bij de metingen voor het grondboek (minuut metingen, bijhouding, ruilverkaveling), bovendien moet 1V2 jaar van dezen praktijktijd zijn doorgebracht na de aflegging van het theoretische examen. Bij de Zwitsersche grondboekmeting zijn werkzaam 470 grond boeklandmeters en 370 meettechnici en teekenaars.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1931 | | pagina 51